Gündem

Almanya’da AfD Partisinin Üye Sayısı Bir Yılda Yüzde 37 Arttı 

Almanya’da İslam karşıtı aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin üye sayısının bir yılda yüzde 37 arttığı bildirildi.
03 Ocak 2024

Almanya’da göçmen, karşıtlığı ve aşırı sağ politikaları bilinen Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi üye sayısını bir yılda yüzde 37 artırdı.

AfD’den yapılan açıklamada, partinin üye sayısının 40 bini aştığı kaydedildi. Açıklamada, AfD’nin toplam 40 bin 131 üyeye ulaştığı belirtilerek üye sayısının geçen yıla göre yüzde 37 arttığı ifade edildi.

Gündem | 18 Aralık 2023 Almanya’da AfD İlk Büyükşehir Belediye Başkanlığını Kazandı 18 Aralık 2023

Anketlerde ikinci parti konumunda

2021’de yapılan genel seçimlerde yüzde 10,3 oyla Federal Meclise giren AfD, son dönemde çeşitli kamuoyu şirketlerinin yaptığı anketlerde yüzde 21-23 bandındaki oy oranıyla, Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) ardından ülkede ikinci büyük parti olarak öne çıkıyor.

Aşırı sağ yükselişini sürdürüyor

Civey araştırma şirketinin Saechsiche Zeitung gazetesi için Eylül 2024’te Saksonya eyaletinde düzenlenecek eyalet meclisi seçimlerine ilişkin yaptığı ankete göre AfD, Saksonya eyaletinde yüzde 37 oyla birinci sırada yer alıyor.

Ankette, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ise yüzde 33 ile ikinci sırada bulunuyor. Thüringen ve Brandenburg’da Eylül 2024’te eyalet meclisi seçimleri yapılacak. Araştırmalar, AfD’yi bu eyaletlerde birinci sırada gösteriyor.

AfD İlk Büyükşehir Belediye Başkanlığını Kazandı

17 Aralık’ta Saksonya eyaletinin Pirna kentinde yapılan ikinci tur seçimlerde AfD adayı Tim Lochner 3 aday arasından birinci seçilerek ilk büyükşehir belediye başkanlığını kazanmıştı. Yapılan seçimlerde AfD Adayı Lochner, yüzde 38.54 oranında oy aldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş