Gündem

Almanya’da 2023’ün En Kötü Kelimesi ‘Tersine Göç’ Seçildi 

Alman Dili Cemiyeti Sözcüsü Constanze Spiess, Almanya'da 2023 yılının en kötüsü olarak "tersine göç" (remigration) kelimesinin seçildiğini açıkladı.
16 Ocak 2024
Almanya'da ırkçı şarkı sözlerinin söylendiği görüntülerle ilgili inceleme başlatıldı @shutterstock

Almanya’da geçen yılın en kötüsü olarak “remigration” (tersine göç) kelimesi seçildi. Başbakanı Olaf Scholz, konuyla ilgili sosyal medya hesabından, “Burada yaşayan, burada çalışan, demokrasimizin temel değerlerine inanan herkes bizimdir” açıklamasını yaptı.

Alman Dili Cemiyeti Sözcüsü Constanze Spiess, yaptığı açıklamada, “tersine göç”ün aşırı sağcılar tarafından zorla sınır dışı edilme ve sınır dışı edilme talebini örtbas etmek için kullanılan bir kelime olmasından dolayı en kötü kelime olarak seçildiğini belirtti.

Vatandaşların önerisiyle belirleniyor

Yılın en kötü kelimesi seçimi ile dilin kötüye kullanımı konusunda bir hassasiyet yaratmayı amaçladıklarını vurgulayan Spiess, 1991’den beri seçilen yılın en kötü kelimesinin yıl boyu vatandaşların yaptığı önerilerin arasından belirlendiğini ifade etti.

“Demokrasimizin temel değerlerine inanan herkes bizimdir”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, sosyal medya hesabı X’ten yaptığı paylaşımda, “Burada yaşayan, burada çalışan, demokrasimizin temel değerlerine inanan herkes bizimdir. Kökeni veya ten rengi ne olursa olsun. Nokta.” ifadelerini kullandı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş