Toplum

Almanya’da Vergi Reformu Geliyor: Vatandaşların Cebi Rahatlayacak!

Almanya’da vatandaşların cebini bir nezbe rahatlatacak vergi değişiklikleri yolda. Camia Haber bunları okuyucuları için derledi.
31 Ocak 2024
@shutterstock

Almanya’da hükümet vergi reformu yapmaya hazırlanıyor. Buna göre bu yıl vatandaşların cebi vergiler noktasında bir nebze rahatlayacak.

“15 milyar euro rahatlatacağız”

Konuyla ilgili Maliye Bakanı Lindner, “Enflasyon döneminde sadece sosyal yardımların artırılması söz konusu olamaz. Gelecek yıl vatandaşları gelir vergisi noktasında 15 milyar Euro rahatlatacağız.” sözünü vermişti. Peki şu ana kadar neler değişti ve daha neler gelecek?

büyüme fırsatları yasası

2023 sonunda Federal Meclis, Büyüme Fırsatları Yasası’nı kabul etmişti. Ancak Federal Konsey, bu yasaya henüz onay vermedi. Bu nedenle, 2024’ten itibaren yürürlüğe girmesi planlanan bazı vergi değişiklikleri henüz uygulanmadı ve kısmen belirsiz durumda. Şu değişiklikler ise kesinleşmiş durumda:

Toplum | 1 Mayıs 2023 Almanya’da Milyonlarca Evli Etkilenecek: 3 ve 5 Vergi Sınıflarının Kaldırılması Gündemde! 1 Mayıs 2023

Asgari geçim sınırı

Vergiden muaf tutulan gelir sınırı yeni yılda 10 bin 908 Euro’dan 11 bin 784 Euro’ya yükseltilecek. Çocuklar için ise belirlenen bu sınır çocuk başına 228 Euro olmak üzere toplam 6 bin 24 Euro’dan 6 bin 612 Euro’ya yükseltilecek.

zenginler daha çok yararlanacak

Yıllık 100 bin Euro kazanan iki çocuklu bir aile yeni sınır ile aylık 93 Euro ödeyecek. Bu, yılda bin 116 Euro tasarruf anlamına geliyor. Düşük gelirli aileler ise söz konusu uygulamadan daha az yararlanabilecek. Örnek olarak yılda 60 bin Euro’dan az geliri olan iki çocuklu bir aile, çocuk vergisi muafiyeti yerine çocuk parası alacak. Çocuk başına 250 Euro çocuk parası ile söz konusu aile yılda toplam 6 bin Euro almış olacak.

Dayanışma Vergisi

Dayanışma vergisinde de vergiden muaf tutulan gelir sınırı da daha da artırılacak. 2024 yılında 66 bin 761 Euro ve üzeri vergilendirilebilir gelire sahip olanlar, yüzde 42’lik en yüksek vergi oranını ödeyecek. Geçtiğiniz yıl, bu kategoriye 62 bin 810 Euro’dan itibaren giriliyordu.

Toplum | 27 Ocak 2023 Almanya’da Emeklilik Sistemi Değişiyor: Çift Vergilendirmeye Son 27 Ocak 2023

Emeklilik için yapılan harcamalar

2024 yılında, emeklilik sigortalarına yapılan emeklilik primleri, yıllık maksimum sınırı aşmadığı sürece tam olarak vergiden düşürülebilecek. Bu maksimum sınır, tek vergi mükellefi için 27 bin 565 Euro ve birlikte vergilendirme durumunda 55 bin 130 Euro olarak belirlendi. Bu, bir önceki yıla göre yaklaşık olarak bin ila 2 bin Euro artış anlamına geliyor.

Özel Satışlardan Elde Edilen Kazançlar

Kesinleşmemiş değişiklikler arasında özel satışlardan elde edilen kazançlar yer alıyor. Buna göre bu değişikliğin gerçekleştirilmesi durumunda, yapılan kazançlar bazı durumlarda vergiye tabi tutulabilecek. Örnek olarak kar amaçlı yakın tarihleride satın alınıp tekrardan satılan mallarda bu durum geçerli olabilecek. Bu noktada belirlenen vergiden muaf sınırın da bu yıl 600 Eurodan bin Euro’ya yükseltilmesi gündemde.

Kiralamadan Elde Edilen Kazançlar

2024 yılından itibaren kiralama gelirlerinden elde edilen kazançlar için de bin Euro’luk bir serbest sınır getirilmesi öngörülüyor. Bu, özellikle küçük ölçekte kiralama işlemi yapan vatandaşların bürokrasi noktasında rahatlamasını öngörüyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş