Toplum

Almanya’da 3 Milyon Emekli Temmuz’dan İtibaren Yüzde 7,5 Zamlı Maaş Alacak

Almanya’da malulen emekli olanlarla, dul ve ölüm aylığı alan 3 milyon kişi, Temmuz ayından itibaren maaşlarını yüzde 7,5 oranında zamlı alacak.
12 Şubat 2024
@shutterstock

Almanya’da yaklaşık 3 milyon emekli Temmuz ayından itibaren yüzde 7,3 oranında zamlı maaş alacak. Normal emeklilerin maaşlarındaki artış ise yüzde 3,5 olacak.

Yüzde 7,5 oranında zamlı maaş malulen emekli olanlara verilecek. Malulen emekli olanlarla birlikte dul ve ölüm aylığı alanlara da aynı artış yapılacak.

2001-2014 Arasında Emekli Olma Şartı Var

Ancak yüzde 7,5 oranındaki artıştan faydalanabilmek için, 2001 Ocak ayı -2014 Haziran ayı arasında emekli olma şartı bulunuyor. 2014 Haziran-2018 Aralık ayları arasında emekli olanlara ise verilecek olan zam oranı az olacak. Bu dönemde emekli olanlara sadece yüzde 4,5 oranında zam yapılacak.

Almanya’da diğer emeklilik maaşları ise Haziran ayından itibaren yüzde 3,5 oranında zamlanacak. Bu oranın kesinleşmesi ise Mar-Mayıs aylarında yapılacak olan değerlendirmelerden sonra karara bağlanacak.

Zamlı Ödemeler İçin Müracaat GEREKMİYOR

Emeklilik maaşlarındaki artış için her hangi bir müracaatta bulunulması gerekmiyor. Sigorta kurumları ödemeleri otomatik olarak zamlı yapacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş