Dünya

Myanmar Askeri Cuntası Mülteci Kampı Bastı: 125 Müslümanı Esir Aldı

Myanmar ordusu, yurtlarından edilen Müslümanların kampını bastı, 125 erkeği tutsak ederek askere götürdü. Askerlik yapmazlarsa öldürülecekler.
03 Mart 2024
Myanmar'da Askeri cunta Arakanlı Müslümanlara kimlik vermediği gibi, şimdi zorla askere alıyor.

Myanmar’da askeri cunta, köylerini zorla terketmek zorunda kalarak kamplarda yaşayan Müslümanların kampını bastı. Kampı basan askerler, 125 Müslümanı esir aldı ve askerlik yapmak üzere bilinmeyen bir yere götürdü.

Askerlik Yapmazlarsa Öldürülecekler

Kampı basan askerler, Müslümanların askerlik yapmayı reddetmeleri hâlinde öldürüleceğini duyurdu.

Arakan eyaletinin bağımsızlığı için savaşan Arakan Ordusu ile olan çatışmalarda çok sayıda asker kaybeden Myanmar ordusu asker ihtiyacını karşılamak için Şubat ayında seferberlik ilan etmiş ve askerlik çağındaki erkeklerin şehirlerden çıkışını yasaklamıştı.

Burma İnsan Hakları Ağı’na (BHRN) göre, yasaya dayanak gösteren bir grup asker, köylerinden sürülen Arakanlı Müslümanların yaşadığı Kyauk Ta Lone kampına geldi. Askerler yaşları 18 ile 55 arasında değişen 125 Müslümanı kampın gıda deposunda zorla topladı. Burada kimlik kontrolü yapan askerler, bu kişilerin askere alındığını, askerlik yapmayı reddederse öldürüleceğini açıkladı.

Yaklaşık 2 Milyon Arakanlı Müslüman Yurdundan Edildi

Yaklaşık 1 milyon Rohingyalı mülteci, askeri bir etnik temizlik operasyonuyla Myanmar’dan sürüldükleri 2017’den bu yana Bangladeş’te yaşıyor. Arakan eyaletinde serbest dolaşmaları yasaklanan 630.000 Müslüman da hükümet tarafından kurulan toplama kamplarında tutuluyor. Birleşmiş Milletler bu 630 bin Müslümanı vatansız olarak tanımlanıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş