Toplum

Almanya’da Vergi İndirimi Müjdesi: İşçi ve Emeklilerin Cebi Rahatlayacak!

Almanya’da Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, yeni vergi düzenlemeleriyle birlikte vergiden muaf gelir diliminin geriye dönük olarak 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle yükseltileceği ve işçilerle emeklilerin eline daha fazla para geçeceği müjdesini verdi.
03 Nisan 2024
@shutterstock

Almanya’daki çalışanlar ve emeklilerin cepleri, Federal Maliye Bakanı Christian Lindner’in açıkladığı yeni vergi düzenlemeleriyle birlikte bir nebze rahatlayacak. Lindner, vergi muafiyeti sınırlarını genişleterek ve maaş artışlarının otomatik olarak yüksek vergi oranlarına tabi olmasını önleyerek vatandaşların vergi yükünü azaltma planlarını duyurdu.

vergiden muaf gelir 11 bin 784 Euro olacak

Yeni düzenlemeler gerşye dönük olarak 1 Ocak 2024 itibarıyla hayata geçirilecek ve vergiden muaf gelir limiti 696 Euro artışla 11 bin 784 avroya yükselecek. Toplam 2 milyar Euro değerinde desteğin planlandığı yeni düzenlemenin 2025 ve 2026 yıllarında da devam etmesi bekleniyor.

Toplum | 22 Şubat 2022 Almanya’da Vergi Beyannamelerinde Yol Masrafı Müjdesi 22 Şubat 2022

“mücadelemi sürdüreceğim”

Lindner, vergi artışlarını önlemenin, sadece çalışanları desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda devletin finansmanında kritik bir öneme sahip orta sınıfın adaletini sağlamak anlamına geldiğini vurguladı. Sosyal medyada yaptığı açıklamada Lindner, “SPD’nin sosyal yardım ödemelerini büyük ölçüde artırmasında bir sorun yok. Ancak çalışan kesimin karşı karşıya olduğu vergi artışı riskini önlemeye yönelik çabaları bazıları anlamsız buluyor. Ben, hükümetimizi finanse eden herkesin, özellikle orta sınıfın adaletini sağlamak için mücadelemi sürdüreceğim,” dedi.

“yüksek gelirli gruplardan daha fazla vergi alınacak”

Ayrıca, Lindner yüksek gelirli gruplarından daha fazla vergi alınması yönünde çalışmaların devam ettiğini belirtti. Kesin rakamlar henüz açıklanmamış olsa da, tek kişiler için 62 bin 810 Euro, evli çiftler için 125 bin 620 Euro ve üzeri gelirler için uygulanan mevcut vergi oranlarının yükseltilmesi bekleniyor. Yıllık geliri 277 bin 826 avronun üzerinde olan vatandaşlar içinse, mevcut yüzde 45’lik orandan daha yüksek bir vergi alınması öngörülüyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş