Gündem

Almanya’da Enflasyon Yeniden Yükseldi: Gıda Fiyatları Arttı

Almanya’da nisanda yüzde 2,2 olan yıllık enflasyon, mayısta yeniden yüzde 2,4'e yükseldi. Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,5 arttı.
29 Mayıs 2024
Almanya’da yıllık enflasyon, mayısta yeniden yüzde 2,4’e yükseldi. @shutterstock

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), tüketici ürünleri fiyat artışlarına ilişkin mayıs ayı öncü verilerini açıkladı. Buna göre, Almanya’da nisanda yüzde 2,2 olan yıllık enflasyon, mayısta yüzde 2,4’e yükseldi.

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) gelecek hafta beklenen faiz döngüsünden kısa bir süre önce, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip ülkede enflasyon oranı yeniden arttı. Piyasalardaki beklenti de enflasyonun mayısta yüzde 2,4’e ulaşması yönündeydi. Ülkede enflasyon oranı, aylık bazda ise 0,1 artış gösterdi.

Enflasyon hem aylık hemde yıllık bazda arttı

AB uyumlu TÜFE mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,8 yükseldi. AB uyumlu TÜFE nisanda yıllık yüzde 2,4 olarak kayıtlara geçmişti. Ülkede gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon nisan ayındaki seviyesini koruyarak mayısta da yüzde 3 oldu.

Enerji fiyatları düşerken gıda fiyatları arttı

Bu arada, ülkede geçen yıl enflasyonda en büyük belirleyici olan gıda ürünlerinde fiyatlar mayısta bir yıl öncesine göre yüzde 0,6 artarken, enerji ürünleri yüzde 1,1 düşüş gösterdi.

Öte yandan, yatırımcılar, ECB’nin faizlerde en büyük artış serisinin enflasyonu bankanın yüzde 2’lik hedefinin hemen üzerine düşürmesinin ardından 6 Haziran’daki Yönetim Konseyi toplantısında politika faizini 25 baz puan düşürmesini bekliyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş