Gündem

Ünlü futbolcu Mbappe’den Fransızlara Çağrı: Aşırı Sağa Oy Vermeyin

Ünlü Fransız futbolcu Kylian Mbappe, 30 Haziran ve 7 Temmuz'da ülkesinde yapılacak erken genel seçimlerde "aşırı sağa oy vermeyin" çağrısında bulundu.
18 Haziran 2024
Ünlü futbolcu Mbappe'den Fransızlara Çağrı: Aşırı Sağa Oy Vermeyin @aa

Almanya’da düzenlenen 17. Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2024’teki maç öncesi basın mensuplarına konuşan ünlü Fransız futbolcu Kylian Mbappe, ülkesindeki erken seçimlerde aşırı sağa oy vermeyin çağrısı yaptı.

Gündem | 11 Haziran 2024 Fransa’da Binlerce Kişi Aşırı Sağa Karşı Sokağa Çıktı 11 Haziran 2024

Mbappe, “aşırı ve bölücü fikirlere” karşı olduğunu dile getirerek, Fransız gençlerini, ülkesi için “kritik bir an” olarak nitelediği seçimlerde oy vermeye çağırdı. “Bugün hepimiz aşırılıkçıların iktidarı kazanmaya çok yakın olduğunu görüyoruz ve ülkemizin geleceğini seçme fırsatımız var.” ifadelerini kullanan Fransız futbolcu, “aşırı sağa oy vermeyin” çağrısı yaptı.

AP Seçimlerinde aşırı sağ güç kazanmıştı

9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin Fransa ayağında aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) yüzde 31,37’lik oyla ve açık ara farkla ilk sırayı almış, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci olmuştu.

Macron, AP seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz’da erken seçime gitme kararı aldığını duyurmuştu.

Aşırı sağa karşı gösteri yapıldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağın Avrupa Parlamentosu seçimlerinde kazanımlar elde etmesi üzerine erken seçime gitme kararı alırken Lyon’un da aralarında bulunduğu ülkenin farklı noktalarında aşırı sağa karşı gösteriler yapılıyor. Sendikaların çağrısıyla Lyon’un Marechal Lyautey Meydanı’nda toplanan 10 bin civarında kişi, aşırı sağa karşı gösteri düzenledi.

600 binden fazla kişi katıldı

Aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) Partisinin AP seçimlerinde 31,37 oyla açık ara farkla birinci çıkmasının ardından Macron’un Parlamentoyu feshetmesi ile erken seçim sürecine giren ülkede aşırı sağcıların yükselişine karşı tepkiler sürüyor. Ülke genelinde aşırı sağın yükselişini protesto için hafta sonu yapılan gösterilere 600 binden fazla kişi katıldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş