“Komşuna El Uzat” Projesi
Toplum

Alman Komşuyu Duygulandıran Hareket: “Siz Gerçekten Camiden mi Geliyorsunuz?”

Almanya’da İslam Toplumu Millî Görüş Wiesbaden Mescid-i Aksa Camisi, “Komşuna El Uzat” projesi kapsamında ihtiyaç sahibi yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor.
06 Nisan 2020

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Wiesbaden Mescid-i Aksa Camisi, cami içerisindeki faaliyetlerin durdurulmasıyla birlikte yaklaşık bir aydır “Komşuna El Uzat” projesiyle insanların yardımına koşuyor. Cami yönetimi ve cemaatinden hayırsever vatandaşlar, tespit ettikleri ihtiyaç sahibi ve yaşlıların gerekli alışverişini yapıp evlerine götürüyor. Aksiyonla ilgili IGMG Wiesbaden Mescid-i Aksa Camii Kurumsal İletişim Başkanı Osman Bilgili Camia’ya açıklamalarda bulundu.

“Din, dil, ırk ayrımı yapmıyoruz”

Proje hazırlıklarını camide gençlerle birlikte koordineli bir şekilde yaptıklarını belirten Bilgili, “İlk çerçevede camimizin gençleri, Almanca ve Türkçe hazırlanan afişleri alışveriş merkezlerine astılar. Biz de büyükler olarak yine Almanca ve Türkçe olarak hazırladığımız broşürleri, din, dil, ırk ayrımı yapmadan tüm komşularımızın posta kutularına attık.”

IGMG Wiesbaden Mescid-i Aksa Camisi görevlileri, yaklaşık bir aydır “Komşuna El Uzat” projesiyle insanların yardımına koşuyor.

“Siz Gerçekten Camiden Mi Geliyorsunuz?”

İlk etapta bulundukları semtteki Alman komşularını ziyaret ettiklerini ifade eden Bilgili, “Bunlar yaşlı, alışverişe gidemeyen, tekerlekli sandalyede oturan insanlar. Komşularımızdan müthiş bir teveccüh aldık. Bize şunu söylediler: ‘Siz gerçekten camiden mi geliyorsunuz? Caminin insanları böyle insanlar mı? Müslümanlar böyle insanlar mı?’ ve hüngür hüngür ağladılar. Hatta bir kardeşimizin komşusu bize bir mektup yazarak teşekkürlerini bildirdi. Diğer komşular da çok memnun oldular.” diye kaydetti.

Alman Vatandaşların Tepkisi Olumlu: “Böyle Bir Şey Hayatımda Görmedim”

Daha sonra bu Alman komşulardan bazılarının geri dönüş yaptığını ve dezenfekte ile ağız maskesi istediklerini belirten Bilgili, bunları da temin ettiklerini ifade etti. Komşuların kendilerine, “Sizi herkese anlatıyorum, çevreme anlatıyorum, tanıdığım insanlara anlatıyorum, böyle bir şey hayatımda yaşamadım.” diyerek çok teşekkür ettiklerini de dile getiren Bilgili, “Hatta dezenfekte ve ağız maskesinin parasını vermek istediler, biz asla kabul etmedik. Böyle bir yardımı para karşılığı yapmadığımızı, bu yardımı Allah rızası için yaptığımızı kendilerine ilettik.” diye kaydetti.

IGMG Wiesbaden Mescid-i Aksa Camisi, “İyi Ki Varsınız” aksiyonu çerçevesinde de hastane ziyaretinde bulundu, sağlık ekiplerine destek verdi.

“Bu Aksiyonu Yaklaşık Bir Aydır Yapıyoruz”

Osman Bilgili, bu aksiyonu yaklaşık bir aydır yaptıklarını, bu hafta da Wiesbaden merkezinde hem kendi cemaatlerine hem de diğer insanlara yardım ulaştırdıklarını ifade etti. “Un, yağ, makarna, süt, tuvalet kağıdı gibi ürünleri, buradaki iş veren arkadaşlarımız bizlere sponsor oluyor, onların vasıtasıyla ulaştırıyoruz” diye konuşan Bilgili, “Geçtiğimiz hafta da itfaiye merkezini ziyaret ettik. Kendimizi tanıttık, çalışma yaptığımızı söyledik, çok memnun kaldılar. Kendilerine bir tane de hediye sepeti verdik.” diye konuştu. Bu hafta sonu da bir hastaneyi ziyaret ettiklerini dike getiren Bilgili, hastane çalışanlarına, “Siz çok zor bir iş yapıyorsunuz, en öndesiniz.” dediklerini ve kendilerinin bu ziyaretten çok memnun kaldıklarını ifade etti.

Osman Bilgili son olarak aksiyona aynı şekilde devam edeceklerini, ihtiyacı olan insanları tespit edip, kendilerine ulaşmaya çalışacaklarını ifade etti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş