Gündem

Almanya’da Maske Zorunluluğu Başladı: Takmayanlara Ağır Cezalar Var

Almanya’da bugünden geçerli olmak üzere 15 eyalette maske takma zorunluluğu getirildi. Yasağa uymayanları ise bazı eyaletlerde ağır cezalar bekliyor.
27 Nisan 2020
Almanya'da maske takma zorunluluğu başladı @shutterstock

Almanya’da Kovid-19 salgınıyla mücadele çerçevesinde bugünden itibaren Schleswig Holstein dışındaki 15 eyalette toplu taşıma araçlarında ve dükkânlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Schleswig Holstein eyaletinde ise yasak çarşamba günü başlayacak.

Yasak kapsamında birçok eyalette yasağa uymayanlara ağır cezalar öngörülüyor. En ağır cezalar ise Kovid-19 salgının en yoğun görüldüğü Bavyera’da uygulanacak. Eyalette maske takmanın zorunlu olduğu toplu taşıma ve alışveriş merkezlerinde maske kulanmayanlara 150 euro para cezası kesilebilecek. Yasak çalışanlar için ise daha da ağır olacak. Maske takmayan çalışanlar için dükkan sahibine 5 bin euro’ya kadar para cezası verilebilecek.

Hamburg’da Ceza Dükkan Sahibine Yazılacak

Bavyera’nın aksine Hamburg’da ise dükkana maskesiz giren müşterinin cezasını da iş yeri sahibi ödeyecek. Eyalette, dükkana maskesiz giren müşteriler için iş yeri sahibine bin euro’ya kadar para cezası kesilecek.

Baden Württemberg’de Ceza 4 Mayıs’ta Başlıyor

Maske takmayanlar Baden Württemberg’de de para cezası ile cezalandırılacak. Cezalar ise 4 Mayıs’tan itibaren kesilmeye başlanacak. Eyalette cezanın miktarının ise 15 euro olması bekleniyor.

Hessen’de İlk İhlale Ceza Yok

Hessen Eyaleti’nde ise maske takma zorunluluğuna uymayanlar önce ikaz edilecek. Kuralın ikinci kez ihlal edilmesi durumunda 50 euro para cezası kesilecek. Mecklenburg vor Pommern Eyaleti’nde ise maske kuralını hiçe sayanlar 25 euro para cezası ödeyecek. İş yeri sahiplerine ise özel bir ceza öngörülmüyor.

Nüfusun yoğun olduğu Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) ise eyalet hükümeti maske zorunluluğuna uymayanlara yapılacak yaptırımlara yönelik kararı yerel yönetimlere bıraktı.

Berlin, Saksonya ve Türingen eyaletlerinde ise ceza uygulanmayacak(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş