Fransa
Gündem

Fransa’da Başbakan Philippe İstifa Etti

Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron tarafından 2017'de Başbakanlık görevine atanan Edouard Philippe, hükümetin istifasını açıkladı.
03 Temmuz 2020
Fransa Başbakanı Edouard Philippe@ Shutterstock

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sundu. Elysee Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Philippe’in kendisi ve hükümetinin istifasını Macron’a sunduğu, istifanın kabul edildiği belirtildi. İlerleyen saatlerde yeni başbakanın isminin ve gelecek günlerde de yeni kabinenin açıklanması bekleniyor.

Salgın Sonrası Eleştiriler Artmıştı

Toplumsal ve ekonomik sorunlarla çalkalanan ülkede birkaç haftadır başbakanın istifası bekleniyordu. Fransız hükümeti koronavirüs krizini iyi yönetememekle eleştiriliyordu. Tepkilerin odağına yerleşen Başbakan Philippe ve bakanlar hakkında 63 suç duyurusu yapılmıştı.

İstifa haberi, Fransız basınında ‘yeşil dalga’ olarak adlandırılan, Yeşiller Partisi’nin (EELV) yerel seçimlerdeki tarihi başarısının ardından geldi. Görevdeki son iki yılında tekrar popülerlik kazanmak adına yerel seçimlere umut bağlayan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise sandıkta hezimete uğradı. Macron’ın merkez sağ partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) hiçbir büyük şehirde kazanamadı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş