Almanya
Gündem

Almanya’da Maske Kararı: Zorunlu Olmaya Devam Edecek

Almanya'da bazı eyaletlerin maske mecburiyetini kaldırma girişimi, Federal ve eyalet sağlık bakanlarının girişimi ile engellendi.
07 Temmuz 2020
Almanya'da maske takma zorunluluğu başladı @shutterstock

Almanya’da koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde getirilen kapalı alanlardaki maske mecburiyetinin devam etmesi kararlaştırıldı. Bazı eyaletlerin maske mecburiyetini kaldırma girişimi Federal Sağlık Bakanı ve 16 eyaletin Sağlık Bakanları’nın girişimi ile kaldırıldı. Ülkede maskenin devamına karar verdi.

Merkel de Karşı Çıktı

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ve 16 eyaletin sağlık bakanının tepkisi üzerine maske mecburiyetinin devamına karar verildi. Sağlık Bakanı Spahn, maske mecburiyetinin kalkmasının salgının geçtiği izlenimi yaratacağını ve bunun çok yanıltıcı olacağını vurguladı. Başbakan Merkel ve hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti de maske mecburiyetinin kaldırılmasına karşı çıktı.

Birçok eyalet zorunluluğu tavsiyeye dönüştürmek istiyordu

Almanya’da birçok eyalet koronavirüs salgını nedeniyle kapalı yerlerde maske zorunluluğunu kaldırıp tavsiyeye dönüştürmek istiyordu. Mecklenburg Vorpommern Eyaleti ise 4 Ağustos itibariyle maske şartını kaldırmayı planlıyordu. (c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş