ALMANYA
Gündem

Ludwigshafen Müslüman Mezarlığında Kefenle Defne İzin

Almanya’nın Ludwigshafen şehrinde bulunan Müslüman mezarlığında artık kefenle defin mümkün olacak.
25 Eylül 2020
@Shutterstock

Almany’nın Rheinland Pfalz eyaletindeki Ludwigshafen şehrinden, Müslümanları sevindirecek bir haber geldi. Daha önce cenazelerin kefenle defnine eyalet bazında izin verilmezken, İslami dernekler ve Ludwigshafen uyum meclisinin cok yönlü çalışmalarıyla, sorun çözüme kavuşturuldu. Buna göre yeni alınan kararla birlikte cenazelerin kefenle defnedilmesinin mümkün olacağı açıklandı.

Kefenle Defin Uygulaması Önümüzdeki Günlerde Başlayacak

Ludwigshafen’de, Rheinland Pfalz İslami Çatı Derneği Şura Başkanı Akif Ünal, Frankenthal Uyum Meclisi Üyesi Mehmet Çalay, DİTİB Ludwigshafen’den Ömer Akyazici, Katolik Papaz Bayan Barbara Kohistruk ve Rheinland Pfalz Protestan Kilise Birliği Islam Sorumlusu Georg Wenz’in katılımlarıyla konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda mezarlık mevzuatı, kurallar ve defin işlemlerinin nasıl yapılacağı, izinlerin nasıl ve nereden alınacağı gibi güncel meseleler görüşüldü. Kefenle defne, önümüzdeki günlerde gerekli izinlerin alınmasının ardından başlanılacağı ifade edildi.

“yardımcı olan yetkililere teşekkür ediyoruz”

Toplantıda, Rheinland Pfalz İslami Çatı Derneği Şura Başkanı Akif Ünal, yaptığı açıklamada, bu çalışmayı başlatan ve bu konuda yardımcı olan yetkililere teşekkürlerini ileterek, Müslümanların sorunlarının çözülmesinin sevindirici olduğunu ifade etti. Müslümanların çatı derneği olarak, her türlü çalışmalara destek olacaklarını ifade etti.(mç)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş