ALMANYA
Gündem

Almanya’da Riskli Bölgelerden Gelenlere Uygulanacak Karantina 8 Kasım’a Ertelendi

Almanya’da riskli bölgeden gelenler için planlanan karantina uygulamasının 8 Kasım’a erteleneceği açıklandı.
14 Ekim 2020
@Shutterstock

Almanya’da riskli bölgelerden gelenler için planlanan karantina uygulamasının 8 Kasım’da yürürlüğe gireceği açıklandı. Uygulamanın eyaletlerde tam olarak nasıl şekilleneceğine ise eyalet hükûmetleri kendileri karar verecek.

“Hedefimiz ülkemize yeni enfeksiyonların taşınmasını engellemek”

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Steve Alter, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hedefimiz, yurt dışından ülkemize yeni enfeksiyonların taşınmasını engellemek. Bu yüzden risk bölgelerinden gelen kişilerin ev karantinasına girmeleri zorunluluğuna bağlı kalmalıyız.” diye kaydetti.

TESTLER GELDİKTEN 10 GÜN SONRAYA KADAR ÜCRETSİZ OLACAK

Başlaması beklenen yeni uygulamaya göre riskli ilan edilen bölgelerden Almanya’ya gelen vatandaşlar karantinaya tabi tutulacak ve 10 günlüğüne evlerinde durmak zorunda olacak. Yapılacak PCR testi sonucunun negatif çıkması durumunda ise karantinadan çıkabilecekler. Geldikten en geç 10 gün sonraya kadar yapılan testler ücretsiz olacak.

Mevcut Durumda Test Yaptıranlara Karantina Uygulaması Yok

Mevcut durumda riskli bölgelerden Almanya’ya son 48 saatte negatif test yaptırmış olan vatandaşlar için karantina uygulanmıyor. Buna göre ülkeye sonucu negatif olan test ile giriş yapanlar, günlük hayata herhangi bir kısıtlama olmadan dönebiliyorlar.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş