ALMANYA
Gündem

Türk Futbol Kulüpleri Irkçıların Hedefinde: Döner Adamlar, Geldiğiniz Yere Gidin!

Almanya’da kısa zamanda üç ayrı Türk futbol kulübüne ırkçı saldırılarda bulunuldu. FC Neheim-Erlenbruch takımına taraftarlar, "Döner adamlar, geldiğiniz yere gidin" gibi hakaretlerde bulundu.
Burak Budak
15 Ekim 2020
Türkgücü Münih @Facebook

Almanya’da Türk futbol kulüplerine yönelik ırkçılıktaki artışlar devam ediyor. Buna göre Türkiye kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı ve Türk kulüp sayısının yüksek olduğu Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Arnsberg bölgesel amatör liginde mücadele eden Türkiyemspor Neheim-Hüsten ve FC Neheim- Erlenbruch ile Münih’te bulunan üçüncü Bundesliga ekiplerinden Türkgücü Münih, ırkçı hakaretlere maruz kaldı. FSV Zwickau takımı taraftarları yapılacak maç öncesi stat önünde Münih Türkgücü’ne yönelik, “Çok net söylüyoruz: Türkgücü hoş gelmiyor. Ne Zwickau’ya ne de başka bir Alman stadına!” yazılı bir pankart açtı. Camia Haber, ırkçılık mağduru kulüplerin yöneticileri ile görüştü.

“Döner adamlar, geldiğiniz yere gidin”

FC Neheim-Erlenbruch takımı FC Balve/Garbeck deplasmanında “Döner adamlar, geldiğiniz yere gidin” diye ırkçılığa uğradı. Takım antrenörü Hassan Ghulmi, rakip takımın taraftarlarının maçın ilk dakikasından itibaren hakaret etmeye başladıklarını belirtti. “Döner satmaya gidin, döner gol atmaz. Türkiye’ye geri dönün, burada ne işiniz var.” gibi ırkçı saldırılarda bulunduklarını ifade etti. Maçtan sonra üzerlerine gelip, yine aynı hakretleri tekrarladıklarını belirten Ghulmi, kendilerine neden böyle yaptıklarını sorduklarını fakat durumu aynı şekilde devam ettiğini, hatta küfrettiklerini ifade etti. Antrenör Ghulmi, bunun ardından konuşmanın fayda vermeyeceğini anlayıp, olay yerinden uzaklaştıklarını söyledi.

“Siyahi Oyuncumuza Maymun Taklidi Yaptılar”

SSV Sundern-Stockum deplasmanında mücadele eden Türkiyemspor Neheim’ın siyahi oyuncusu Mohammed Bethe’ye ise tribünlerden maymun sesi yapılarak hakaret edildi. Türkiyemspor Başkanı Sinan Arapoğlu, “Türk takımlarına zaten her zaman provokasyonlar oluyor. Bunlara alışmış durumdayız.” diye kaydetti. Burada ise durumun farklı olduğunu, maç sonu soyunma odasına giderken, siyahi oyuncularına yönelik maymun taklidi yapıldığını belirten Arapoğlu, “Siyahi oyuncumuza maymun taklidi yaparlarken gördük. Oyuncularımız çok üzüldü. Onu öyle görünce gerekeni yaptık. Kavga başlatmadan hakeme gittik, durumu anlattık. Futbol Federasyonu’na mektup yolladık.” diye konuştu.

Yaşanan olaydan sonra kendilerine destek çıkanların olduğunu ve bu durumdan memnuniyet duyduklarını da belirten Başkan Arapoğlu, ayrıca bir Sosyal Demokrat Partisi (SPD) milletvekilinin de kendilerini arayıp, üzüntüsünü belirttiğini ifade etti.

Futbol Federasyonu’ndan da Destek Mesajı Geldi

Türkiyemspor Eski Başkanı Yüksel Kılıçarslan da, “Takımımızdaki siyahi oyuncumuz son dakikada gol attı ve maç berabere bitti. Soyunma odamız karşı taraftarların bulunduğu yere yakındı. Oraya rakip takımın taraftarları, oyuncuları ve antrenörleri birikmişti. Siyahi oyuncumuza yönelik maymun sesleri çıkardılar. Şok olduk.” diye konuştu. Takım arkadaşlarının siyahi futbolcuya sahip çıktıklarını da belirten Kılıçarslan, “Futbol Federasyonu’ndan da bize ‘Biz bu durumu kabul etmiyoruz.’ diye bir destek mesajı geldi.” diye belirtti.

“Biz ırkçılığa hayır diyoruz”

Irkçılığa maruz kalan futbolcular da bir araya gelerek, sosyal medyada bir paylaşımda bulundu. Büyük beğeni toplayan paylaşımda, “Biz ırkçılığa hayır diyoruz. Din, ırk ve ten rengi bizim için önemsiz. Biz büyük bir aileyiz” ifadeleri yer aldı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş