Gündem

Fransa’daki Eğitim Merkezine İkinci Kez Saldırı

Fransa'daki Belleydoux Eğitim Merkezine kimliği belirsiz kişilerce maddi hasar verildi. Fransa Millî Görüş İslam Konfederasyonu Alpes Bölge Başkanı Yusuf Çakır olayı Camia'ya anlattı.
01 Kasım 2020
Belleydoux Eğitim Merkezinin kapısı.

Fransa’nın Alpes Bölgesine bağlı Belleydoux Eğitim Merkezine kimliği belirsiz kişilerce zarar verildi. İki hafta içerisinde ikinci kez böyle bir saldırı ile karşılaştıklarını belirten Fransa Millî Görüş İslam Konfederasyonu (CIMG) Alpes Bölge Başkanı Yusuf Çakır, “Eğitim Merkezimiz dört binadan oluşuyor. Maalesef hepsine girilmiş ve değer taşıyan eşyaların bir kısmı çalınmış, geri kalanlara ise zarar verilmiş.” dedi.

“YAZILANLAR IRKÇILIK VE DİN DÜŞMANLIĞI İÇERİYOR”

İlk saldırının ardından eğitim merkezine gittiğini belirten Çakır, “Pencerelerin ve kapıların kırık olduğunu gördüm. Kapılara yazılar yazılmış. Yazılanlar ırçılık ve din düşmanlığı içeren söylemler.” şeklinde ifadelerde bulundu. Belleydoux Eğitim Merkezinin yaz ve kış tatil kursları için kullandıldığını bildiren Çakır, pandemiden dolayı uzun zamandır boş olduğunu sözlerine ekledi.

İKİ HAFTA İÇERİSİNDE İKİNCİ SALDIRI

İki hafta içerisinde ikinci saldırı ile karşı karşıya kaldıklarını açıklayan Çakır, Fransız polisinin her iki saldırı ile alakalı bilgilendirildiğini ve muhtelif yerlerden DNA örnekleri alındığını açıkladı. Dört sene önce benzer bir saldırının olduğunu ifade eden Bölge Başkanı Çakır, failin aşırı sağcı bir grup üyesi olduğunu ve yakalandığını belirtti.

İSLAM VE MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDE BASKI ARTIYOR

Fransa’da İslam ve Müslümanları hedef alan söylemler ve eylemler neticesinde Müslümanlar üzerinde baskı artıyor. Fransa’nın Chateaudun kentinde Mevlana camisine yapılan kundaklama girişiminin ardından gelen bu saldırıyı değerlendiren İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün sosyal medya hesabından “Fransa’daki Belleydoux Eğitim Merkezimize geçtiğimiz hafta kimliği belirsiz kimselerce girilip zarar verilmişti. Bugün yine binanın kapısına birtakım yazılar ve sembollar yazılıp zarar verildiği tespit edildi. Faillerin bir an önce yakalanıp adalete teslim edilmesini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş