FRANSA
Gündem

Fransa’da Camiye Saldırı: Benzin Döküp Yakmaya Çalıştı

Fransa'da Chateaudun Mevlana Camii'ne dün gece saldırı düzenlendi. Saldırgan, benzin döküp camiyi yakmaya çalıştı.
31 Ekim 2020

Fransa’da bir çok cami, artan koronavirüs vakaları sonrası kapanma kararı aldı. Başkent Paris’in güneydoğusundaki Chateaudun’da Fransa İslam Toplumu Milli Görüş Konfederasyonu (CIMG)’ye bağlı Mevlana Camisi de perşembe günü itibariyle ibadete kapanmıştı. Cami, kapandıktan bir gün sonra ise dün gece saldırıya uğradı.

“Camiyi Yakmaya Çalıştılar”

Konuyla ilgili Camia’ya konuşan CIMG Güney Batı Fransa Bölgesi Kurumsal İletişim Başkanı Veli Karagöz, saldırının cuma günü sabaha karşı saat 01:30 sularında gerçekleştiğini belirtti. Saldırganın, yanıcı bir madde dökerek camiyi yakmaya çalıştığını ifade etti. Ayrıca jandarmanın olay sonrası inceleme başlattığını ve bunun hâlâ devam ettiğini ekledi.

Saldırgan, 5 Litrelik Benzin Bidonuyla Gelmiş

Saldırıya uğrayan caminin başkanı Ahmet Tosun da Camia’ya açıklamalarda bulunurken, “Bugün sabah itibariyle kameralardan camimizi kontrol ettik ve caminin arka tarafında yanmış bir çöp bidonu gördük. Saldırgan elinde 5 litrelik benzin bidonuyla gelip, camiyi yakmaya çalışmış.” diye konuştu.

“Kapılar plastik olsa yangın büyüyecekti, Allah korudu”

Camide kapı ve camların zarar gördüğünü de ifade eden Tosun, kapılar plastik olmadığı için yangın büyümedi. Plastik olsa yangın büyüyecekti, Allah korudu.“ ifadelerini kullandı. Jandarmaya video kayıtlarını verdiklerini ve suç duyurusunda bulunduklarını da sözlerine ekledi. Başkan Ahmet Tosun son olarak, camide gelecek haftalarda gençlerin hafta sonları ve fırsat buldukça hafta içi de nöbet tutacaklarını belirtti.

Chateaudun Mevlana Camii’ne daha önce de çeşitli saldırılarda bulunulmuş, caminin duvarına, “Fransaya hoş gelmediniz” yazısı yazılmıştı. Ayrıca diğer bir saldırıda cami kapısının önüne domuz bacağı bırakılmıştı.(bb) 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş