Gündem

“Federal Meclis’in ATİB Kararını Teesür İle Karşılıyoruz” 

Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici, Federal Meclis'in ülkücü harekete bağlı derneklerin incelenmesiyle ilgili önergeyi kabul etmesinin ardından ATİB’e yönelik suçlamalara tepki gösterdi.
23 Kasım 2020
Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici

Almanya’da 18 Kasım’da Federal Meclis’in gündeminde olan “Milliyetçiliğe ve ırkçılığa karşı çıkmak, ülkücü hareketin etkisini bastırmak” başlıklı önerge kabul edilmişti. Kabul edilen önergeyle federal hükûmete ülkücü hareketin Avrupa’da etkisinin bastırılması için önlemler alınması, faaliyetlerinin Almanya’da yakından takip edilmesi, derneklerinin yasaklanmasının incelenmesi, kamuoyunun ve kurumların ülkücü hareketin hedefleri hakkında bilgilendirilmesi, internet üzerinden propagandaya karşı çıkılması için tüm yasal imkanların kullanılması çağrısında bulunulmuştu.

“ATİB’E YÖNELİK KARARI TEESÜR İLE KARŞILIYORUZ”

Önergede ismi geçen, ülkücü hareketi ile bağlantılı ve aşırı sağ ideolojiye bağlı bir kuruluş olarak nitelendirilen Avrupa Türk İslam Birliği’ne (ATİB) yönelik suçlamalara, Almanya İslam Konseyi’nden tepki geldi. Konuya ilişkin açıklama yapan Almanya İslam Konseyi (Islamrat) Başkanı Burhan Kesici, “Federal Meclis’in ATİB’e yönelik inceleme kararını teesür ile karşılıyoruz.” dedi. Kesici, alınan kararın uygunsuz bir çağrışım zincirine dayandığını ve ATİB’in mesnetsiz suçlamalarla genel şüpheli durumuna düşürüldüğünü belirtti.

“FEDERAL MECLİS’TE YAŞANAN BİR TRAJEDİDİR”

Kesici, ATİB’in aşırı sağcı gruplarla aynı kefeye konmasını, ülkedeki Neonazilerin aşırı sağ hareketlerini tehlikesiz gösterme çabası olarak değerlendirdi. Bu söylemini özellikle aşırı sağcı fraksiyonun sunduğu yasak önergesine dayandıran Kesici, “Federal Meclis’te oynanan oyuna karşı konulmaması bir trajedidir.” açıklamasında bulundu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş