Fransa
Gündem

Fransa’da “Benzeri Görülmemiş” Operasyon: 76 Cami Hedefte

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, önümüzdeki günlerde 76 camiyi hedef alan ayrılıkçılığa karşı kitlesel ve benzeri görülmemiş bir eylem yapılacağını ilan etti.
03 Aralık 2020
@Shutterstock

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, önümüzdeki günlerde 76 camiyi hedef alan ayrılıkçılığa karşı kitlesel ve benzeri görülmemiş bir eylem yapılacağını ilan etti.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, önümüzdeki günlerde 76 camiyi hedef alan ayrılıkçılığa karşı kitlesel ve benzeri görülmemiş bir eylem yapılacağını ilan etti. Darmanin, bu eylemin duyurusunu Çarşamba akşamı Le Figaro’daki bir habere atıfta bulunarak paylaştığı bir tweet ile yaptı:

Fransız Bakan yaptığı açıklamada, “Devletin ilgili kurumları talimatlarıma uygun olarak ayrılıkçılığa karşı kitlesel ve eşi görülmemiş bir eylem başlatacak. Önümüzdeki günlerde ayrılıkçılık şüphesiyle 76 cami kontrol edilecek ve kapatılması gerekenler kapatılacak.” ifadelerini kullandı. Bu operasyonun duyurusu, Bakanlar Kurulu’na 9 Aralık’ta ayrılıkçılık ve radikal İslamcılığa karşı mücadeleyi amaçlayan ve cumhuriyet ilkelerini pekiştiren yasa tasarısının sunulmasından bir hafta önce yapılmış oldu.

Darmanin’in atıf yaptığı Le Figaro haberinde 27 Kasım’da valiliklere bir bildiri gönderildiği belirtiliyor. Valiliklere iletilen bildirinin içeriğine göre Paris bölgesinde 16 ve Fransa‘nın geri kalanında 60 olmak üzere 76 ibadethanenin kontrol edilmesi hedefleniyor. Bu 76 ibadethaneden 18’i, acil müdahale kapsamında kapatılabilecek.

18 Cami Öncelikli Hedefte

Le Figaro’nun haberine göre bu 18 hedef camiden üçü Paris’in Seine-Saint-Denis ilçesinde yer alıyor. Camilerden biri, şehrin belediye başkanı tarafından alınan kapatma kararını görmezden geldi, ikincisi ise resmi olarak kapatılmasına rağmen 2019’da ibadet düzenlemeye devam etti ve üçüncüsü ise güvenlik komisyonunun olumsuz görüşünü almış fakat Devlet caminin etkin bir şekilde kapatıldığını doğrulamamıştı.

Geriye kalan 15 camiden 5’i, Paris’in büyük banliyölerinde veya Île-de-France bölgesinin hemen yakınında (3’ü Val-d’Oise’da, biri Seine-et-Marne’da ve biri Oise’da) bulunuyor. Kalan 10 camii ise Fransa’nın diğer bölgelerinde yer alıyor (Hérault’da 2, Vaucluse’de 2, geri kalanı da Haute-Garonne, Moselle, Nord, Bas-Rhin ve Var’da).

İçişleri Bakanı’nın İstifası İstenmişti

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı’nın itibarını zedeleyen ve zayıflatan olaylar yaşanmıştı. Paris’in göbeğinde gece vakti bir göçmen kampı dağıtılmış ve hoş olmayan görüntüler medyaya sızmıştı. Birkaç gün sonra siyahi bir müzik prodüktörünün polisler tarafından ağır şekilde darp edilmesinin görüntüleri medyaya yansımış, Cumhurbaşkanı da konuyla alakalı yorum yaparak durumu utanç verici olarak tanımlamıştı. Son olarak 28 Kasım’da güvenlik yasa tasarısının 24. Maddesine tepki veren halk, ülkenin çeşitli yerlerinde yapılan 100’den fazla gösteri ile yarım milyon kişi maddeyi protesto etmişti. Bunun üzerine maddenin tekrar yazılması öngörüldü. Bu gösterilerde İçişleri Bakanı Darmanin’in istifasını talep eden birçok pankart açıldı. Öte yandan Mediapart gazetesi “Onurunu kaybeden bir İçişleri Bakanı” başlıklı bir haber hazırlamıştı.(gy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş