FRANSA
Gündem

Fransa’da Ulusal İmamlar Konseyi Kurulmasına Karar Verildi

Fransa İslam Konseyi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapılan görüşmede Ulusal İmamlar Konseyi'nin kurulmasına karar verildiğini bildirdi.
20 Kasım 2020

Fransa İslam Konseyi (CFCM)’den yapılan yazılı açıklamada, Konseyi oluşturan federasyonların temsilcilerinin önceki gün Macron ile görüştüğü belirtildi. Görüşmede Konseyin kurulmasına karar verildiği ifade edilen açıklamada, bu kurumun imamların dini bilgilerine, öğretim becerilerine ve insani niteliklerine göre görevlerini yerine getirme konusunda onay süreci oluşturacağı aktarıldı. Açıklamada, Ulusal İmamlar Konseyi (CNI)’nin aynı zamanda imam eğitim verebileceği, radikalleşmeyi önleme konusunda imamlara yardımcı olacağı, sosyal uyuma ve çoğulculuğa saygıyı teşvik edeceği kaydedildi.

Konsey aralarında, İslam Toplumu Milli Görüş (CIMG), Paris Camisi, Fransa’daki Müslümanlar Topluluğu (RMF), Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve Fransa’daki Camiler Birliğinin (UMF) bulunduğu federasyonlarının başkanlarından oluşuyor.

2 hafta sonra tekrar görüşülecek

CNI’ye Müslüman kadınların da dahil edilebileceği, böylece camilerde dinî eğitimden sorumlu kadınların görev alabileceği belirtildi. Açıklamada, CNI’nin kuruluşuna ilişkin belgelerin Macron’a iletildiği, “Cumhuriyet Değerleri Tüzüğü’nün” de oluşturulduğu aktarıldı. Macron’un çalışmaları tamamlamak için 2 hafta sonra federasyonun temsilcileriyle yeniden görüşeceği ifade edilen açıklamada, konseyin hayata geçirilmesi sonrası açıklama yapılacağı kaydedildi.

“olumlu adım atıldığını düşünüyoruz”

Toplantı ile ilgili Camia’ya konuşan CFCM Genel Sekreteri Fatih Sarıkır, olumlu bir başlangıç yapıldığını söyledi. Sarıkır, “Fransa’da camilerin organizasyonu, Fransalı Müslümanların tanıtımı için faydalı, olumlu adım atıldığını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Macron’un yeni kurulacak Ulusal İmamlar Konseyi üzerinde ısrarla durduğunu da aktaran Sarıkır, Macron’un bir geçiş döneminden bahsettiğini ve ileride Fransa’da İslamın tanıtılması konusunda çok olumlu adımlar olacağını söylediğini bildirdi. Ayrıca,  Macron’un ülkede İslamın siyasallaştırılması ve İslami kuruluşların yurt dışı bağlantısına müsade edilmeyeceği yönündeki ifadeleri dile getirdiğini de aktardı.

Öte yandan cumhurbaşkanının toplantıda imamların imzalayacağı şartname konusuna da değindiğini kaydeden Fatih Sarıkır, her imamın, cumhuriyet değerlerine saygı duyacağı yönünde bir bildiriyi imzalayacağını ifade etti.

bütün Müslümanları kucaklıyoruz

Sarıkır, CIMG olarak yıllardır edindikleri tecrübeyi, CNI içerisinde de tüm Fransa’daki Müslümanların faydalanması için sunacaklarını da belirterek, Millî Görüş olarak bütün Müslümanları kucakladıklarını aktardı. 40 bin üyesi olan cenaze fonuna sadece Türkler değil bütün Müslümanların üye olabildiğini kaydeden Sarıkır, Fransa’daki toplumun tamamını kucaklayacak faliyet yürüttüklerine aktardı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş