Gündem

Almanya’da Sol Parti Sordu: “İslam Düşmanlığına Karşı Ne Yapıyorsunuz?”

Almanya’da Sol Parti (Die Linke) federal hükümete ülkedeki İslam ve Müslüman düşmanlığı ve Müslümanlara aleyhine işlenen nefret suçlarına karşı ne gibi önlemler aldığını sordu. Bu arada, sağcılar İslam düşmanlığı söylemi ile toplumda yer edinmeye başladı.
Emine Güler
12 Aralık 2020

Sol Parti üyeleri Ulla Jelpke, Dr. André Hahn ve Gökay Akbulut imzası ile verilen soru önergesinde ayrıca, İslam ve Müslüman düşmanlığı içeren bu tür suçlara karşı ne gibi cezai işlemler yapıldığı da soruldu.

Soru önergesinde, özellikle Dresden bölgesinde bulunan PEGIDA hareketinin Müslümanlara karşı çok sayıda saldırı ve tehditte bulunduğuna dikkat çekildikten sonra, camilere karşı yapılan saldırı ve tehditlerle, Müslüman karşıtı ne kadar gösteri yapıldığını, bu gösterilerin ve tarihlerinin ayrıntılı olarak açıklanması istendi.

Federal hükümet ise, 2020 yılının Temmuz-Eylül aylarında, her iki haftada bir Pazartesi günleri yapılan ve katılımcı sayısı bilinmeyen 6 gösteriyi bir rapor hâlinde açıkladı.

Federal hükümet bu dönemdeki İslam düşmanı gösteri ve saldırılarda ölen veya yaralananın olmadığını, meydana gelen maddî zarar ile ilgili ise istatistiki bilgi bulunmadığını bildirdi. Ancak, 2020 yılı Nisan-Haziran aylarındaki İslam düşmanlığı muhtevalı suçlarda 9 kişinin hafif yaralandığı ve PEGIDA liderlerine ait 8 suç dosyası açıldığı da bildirildi.

İslam düşmanlığı başlığı altında polisin siyasal ve asayiş suçlarıyla ilgili raporunda, 144 ihbar alındığı ve 15 ayrı suç dosyası tutulduğu açıklandı.

Öte yandan Federal Siyasal Eğitim Merkezi, sağcı popülist ve aşırı sağcı hareketler ile partilerin, Müslüman karşıtı kampanyalarla toplumda yer edinmeye çalıştığını, kötü “yabancı” yerini şimdi “Müslümanlar”ın aldığını açıkladı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş