İSVİÇRE
Gündem

İsviçre’de Müslüman Kadının İş Başvurusu Başörtüsü Sebebiyle Reddedildi

İsviçre’de bir diş dokturunda meslek eğitimi yapmak için iş başvurusunda bulunan Müslüman kadın, başörtülü olması nedeniyle reddedildi.
17 Aralık 2020
@Shutterstock

İsviçre’nin Basel kentinde 22 yaşındaki başörtülü Müslüman kadın, meslek eğitimi için yaptığı iş başvurusunda, başörtüsü nedeniyle reddedildi. Yaşanan olayda genç kadının yaptığı başvuruya yönelik doktorun verdiği cevapta, “Görüşünü bu denli görünür şekilde taşıyan birisinin muhayenehaneme uyacağından emin değilim.” ifadeleri yer aldı. Doktor ayrıca kendisinin Müslüman bir ülkeye gittiğinde oranın şartlarına uyduğunu ve kültürüne saygı duyduğunu belirtirken, “Sizden de aynı davranışı bekliyorum. Ancak uyum sağlamanız takdirde bir iş görüşmesi söz konusu olabilir.” diye kaydetti.

“Bu benim için ayrımcılık ve ırkçılıktır”

Müslüman kadın, aldığı cevapla ilgili açıklamalarda bulunurken, “Bunları gerçekten beni düşman olarak gören birisinin yazdığını düşündüm ve şok oldum. Bu benim için ayrımcılık ve ırkçılıktır.” diye konuştu. Başörtüsü nedeniyle reddedilmete alışık olduğunu belirten genç kadın, fakat bu durum sınırı aştığını ifade etti. “Okulda derslerim hep iyiydi, ayrıca beş dil konuşabiliyorum. Tüm bu ret cevaplarına başörtümden başka bir neden bulamıyorum.” diye kaydetti.

“başörtümü kesinlikle çıkarmak istemiyorum”

Öte yandan iş başvurularını fotoğrafsız olarak gerçekleştirdiğinde, denemeye çağrıldığını belirten genç kadın, fakat çoğu zaman başörtülü olması nedeniyle, işe başlamasnın mümkün olmadığının kendisine söylendiğini belirtti. Kız arkadaşlarının bazılarının iş için başörtülerini çıkardıklarını ve hemen iş bulduklarını da sözlerine eklerken, “Ben başörtümü kesinlikle çıkarmak istemiyorum. İsviçre’de bu, iş başvurusu için kriter olmamalı.” ifadelerini kullandı.

İsviçre’de 2019 yılı boyunca 352 ayrımcılık mağdurunun bulunduğu tespit edildi. Bunlardan 50’sinin iş yerleri ile ilgili olduğu belirtildi. Tespit edilemeyen vakaların ise çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş