Gündem

Almanya, İngiltere İle Hava Yolu Ulaşımını Yasakladı

Yeni tip koronavirüsün İngiltere’de mutasyona uğraması sonrasında Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, İngiltere ile hava yolu ulaşımının durdurulduğunu açıkladı.
21 Aralık 2020
@Shutterstock

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha bulaşıcı yeni bir türü ortaya çıkan İngiltere ile hava yolu ulaşımını gece yarısından itibaren durduracaklarını belirtti.

İNGİLTERE’DEN GELEN UÇUŞLAR DURDURULDU

Spahn, ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, “Gece yarısından itibaren İngiltere’den gelecek tüm uçuşlar yasaklandı. Yarın İngiltere ve Güney Afrika’dan girişleri bir düzenleme ile kısıtlayacağız.” ifadesini kullandı. Bakan Spahn, kararın Ulaştırma Bakanlığı ile işbirliği içerisinde alındığını ifade etti.

VİROLOG DROSTEN “AŞIRI ENDİŞEYE GEREK YOK” DEDİ

Öte yandan virolog Christian Drosten, koronavirüsün evrim geçirmiş hali ile alakalı sorulara temkinli cevap verdi. Drosten, “Mutasyonlu virüs ile ilgili henüz net bir bilgi yok. Durumu önemsemek gerekiyor, aynı zamanda da aşırı endişeye gerek olmadığını düşünüyorum.” dedi. Drosten eldeki ilk verilere göre yeni türün eskisine kıyasla yüzde 70’e varan oranlarda daha bulaşıcı olduğu konusunda ise, “Bunlar tahmini rakamlar. Net açıklamalar yapabilmek için bu hafta içerisinde İngiltere’den gelecek yeni verilere bakmak gerekiyor. Yeni tür virüsün, koronavirüs aşılarının etkinliğini azaltacağını düşünmüyorum.” dedi.

“YENİ TÜR BİR VİRÜS FELAKET OLUR”

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) sağlık uzmanı Karl Lauterbach ise mutasyonlu virüse dair düşündürücü açıklamalarda bulunmuştu. Lauterbach, salgının ikinci dalgasında günlük vaka sayılarının rekor düzeye ulaştığı Almanya’da yeni tür bir vürüsü “felaket” olarak nitelendirmişti. (AA, C)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş