Gündem

Halle Saldırganı Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı

Almanya'nın Halle kentinde bir sinagogda katliam düzenlemek isteyen, ama içeri giremeyince dışarıda iki kişiyi öldüren Stephan Balliet müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
21 Aralık 2020
@Shutterstock

Almanya’nın Halle kentinde iki kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının faili olan neonazi Stephan Balliet, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 28 yaşındaki ırkçı sanık Stephan Balliet, iki kişiyi öldürmek, 68 kişiyi öldürmeye teşebbüs, gasp maksadıyla yaralama, bir halk grubuna yönelik katliam ve ırkçı saikle hırsızlık ve tehditle yargılanıyordu.

“PİŞMAN DEĞİLİM”

Stephan Balliet ilk duruşmasında “Hiç pişman değilim.”  açıklamasını yaptı. Beyaz ırkın üstünlüğünü savunduğunu ifade eden Balliet, “Bana fırsat verseler Yahudileri, Müslümanları ve siyahileri öldürürdüm.” dedi. Cinayetleri işlediği tarihten beri cezaevinde tutulan sanık hakkında savcı iddianamede ‘Yahudi karşıtlığı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı hisleriyle cinayet işledi’ görüşüne yer verdi. Balliet, duruşma boyunca da antisemitik ve ırkçı söylemleriyle dikkat çekti.

NELER OLMUŞTU?

9 Ekim 2019 tarihinde Halle şehrinde ırkçı terörist Stephan Balliet Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye yönelik terör saldırısından esinlenerek, silah ve patlayıcılarla doldurduğu kiralık arabayla bir sinagoga silahlı saldırı düzenlemeye çalıştı. Balliet sinagoga giremeyince yolda yürüyen bir kadını öldürdükten sonra bir Türk’ün döner restoranına saldırdı ve orada da bir kişiyi öldürdü.

Olayı kamerayla görüntüleyen Balliet’ın Yahudi karşıtı, ırkçı ve yabancı düşmanlığı nefretini ifade eden bir manifesto yazdığı ortaya çıkmıştı. Balliet olaydan sonra tutuklanmıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş