ALMANYA
Gündem

Almanya’da Hasene International’den Evsizlere Çorba İkramı

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Hamm şehrinde Hasene International derneği, evsizlere çorba aksiyonuna start verdi.
25 Aralık 2020

Hasene International derneği, dünyanın bir çok noktasında, mazlumlara elini uzatmaya devam ediyor. Su Kuyusu, Yetim, Eğitim ve Sağlık Projesi gibi çeşitli insani yardımlar yürüten dernek, gelenek hâline getirdiği ve yıllardır devam eden “evsizlere çorba” aksiyonuna bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor. Buna göre Hasene International derneği, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Hamm şehrinde, evsizlere çorba dağıtıyor. Gelecek dönemde, Hamburg, Bremen, Württemberg, Güney Hollanda gibi çeşitli bölgelerde de dağıtım yapılması planlanıyor.

“Amacımız sıcak gıdaya ulaşamayan insanlara bu ikramı ulaştırmak”

Hasene International Derneği Başkanı Mesud Gülbahar, konuyla ilgili Camia Haber’e yaptığı açıklamada, “Avustralya’dan başlamak üzere, Amerika’da, Fransa’da, Avusturya’da, Almanya’da bu çalışmamız devam ediyor.” diye konuştu. İlgil gösteren herkese çorba ikramının olduğunu ifade etti. Asıl amacın ise evsiz olan, sıcak gıdaya ulaşamayan insanlara bu ikramı ulaştırmak olduğunu belirtti.

“Takdire şayan bir çalışma”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Hamm Pelkum Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Enes Sırma ise yaptığı açıklamada, “Hasene derneğinin yaklaşık üç yıldır bu faaliyeti yürütmesi, buradaki evsiz insanlar için gerçekten önemli. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’” hadisi düsturunca Hasene derneğimizin çorba hazırlayıp dağıtması takdire şayan bir çalışma.” ifadelerini kullandı.

“insanlar bize maddi manevi yardım etmek için ulaşıyor”

IGMG Hamm Peklum Eyüp Sultan Camii Başkanı Bünyamin Sever de yapılan faaliyetler ilgili konuşurken, “Tepkiler çok güzel, insanlar bize maddi manevi yardım etmek için ulaşıyor. Burada olan bütün evsizler bu ikramı değerlendiriyor.” diye konuştu. Ayrıca söz konusu aksiyonun sadece evsizlere yönelik olmadığını, maddi sıkıntısı olan olmayan herkese çorba ikramı gerçekleştirdiklerini belirtti.  Üç yıldır bu faaliyet yürüttüklerini açıklayan  Bünyamin Sever, bu faaliyetin hem belediye tarafından ve aynı zamanda toplum tarafından takdir  gördüğünü belirterek, 18-24 Aralık tarihleri arası Hasene’nin mobil aşeviyle, camide bayanlar tarafından hazırlanan çorbaları dağıttıklarını iletti.

IGMG Ruhr-A Hasene Bölge Temsilcisi Hasan Aydoğan ise bu dağıtımların her yıl devam etmesi için gayret edeceklerini ifade etti.(bb,md)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş