ALMANYA
Gündem

Merkel Açıkladı: Korona Önlemleri Sertleştirilerek 14 Şubat’a Kadar Uzatıldı!

Almanya’da Başbakan Angela Merkel ve Eyalet Başbakanları, korona önlemlerini daha da sertleştirerek, 14 Şubat’a uzattı.
19 Ocak 2021
Almanya’nın birçok şehrinde “el freni” uygulamasına geçiliyor.

Almanya’da Başbakan Angela Merkel ve Eyalet Başbakanları, mevcut korona önlemleri ile alakalı toplantı düzenledi. Yoğun geçen toplantıda, mevcut koronavirüs önlemlerinin daha da sertleştirilerek, 14 Şubat’a kadar uzatılması yönünde karar alındı. Okulların da bu tarihe kadar genel itibariyle kapalı tutulacağı açıklandı. Ayrıca mağazalar ve toplu taşıma araçlarında FFP2, tıbbi cerrahi maske veya aynı standartlara sahip KN95 tipi maske takma zorunluluğu getirildi. Buna göre kumaştan maskeler artık alışveriş yerleri ve toplu taşıma araçları için yetersiz olacak.

Mevcut Kurallar ile 14 Şubat’a Kadar Devam

Öte yandan sosyal temas ile ilgili de mevcut kuralların, söz konusu tarihe kadar devam edeceği açıklandı. Buna göre aynı şekilde iki ev ahalisinin, birisinden sadece tek kişi bulunması şartıyla, buluşabileceği belirtildi. Fakat bu buluşmaların mümkün mertebe en az sayı kişiyle olması gerektiğinin altı çizildi. Çıkan kararlar doğrultusunda ayrıca evden çalışma imkânlarının da arttırılması gerektiği vurgulandı.

İbadethanelere 10 kişi Sınırı

İbadethanelerde mevcut 1,5 metre mesafe kuralının yine aynı şekilde geçerli olduğu kaydedildi. Ayrıca buralarda 10 kişi sınırının aşılması durumunda, belediyelerden izin alınması gerektiği belirtildi.

“hızlıca hareket etmeli ve önlem almalıyız”

Başbakan Merkel, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, düşen vaka sayılarının kendilerine ümit verdiğini söylerken, mutasyonlu virüs ile ilgili ise “Mutasyonlu virüs çok tehlikeli, bunu şimdi daha iyi görebiliyoruz. Çok daha bulaşıcı ve Almanya’da da tespit edildi. Bu nedenle hızlıca hareket etmeli ve önlem almalıyız.” diye konuştu. Önlemleri uzatmalarıyla alakalı ise, “Bunu vatandaşların sağlığı için yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş