ALMANYA
Gündem

Almanya’da Korona Yardımları Dolandırıcıların Kıskacında

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde dolandırıcıların devlet kasasını, korona yardımlarında yaklaşık 39 milyon Euro zarara uğrattığı belirtildi.
18 Şubat 2021
@Shutterstock

Almanya’da hükûmetin geçtiğimiz yıl, işletme sahiplerine yönelik, bürokratik işlemleri sıfıra indirerek, hızlı korona yardımı yapacağını açıklaması sonrası, dolandırıcılar harekete geçti. Buna göre Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, korona yardımlarında 5 bin 600’den faza dolandırıcılık vakasının tespit edildiği belirtildi. Devlet kasasının 39 milyon Euro zarara girdiği ifade edildi.

En Fazla Vaka Köln’de

Öte yandan Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde en fazla vakanın Köln şehrinde olduğu ifade edildi. Buna göre bu şehirde bin yüzü aşkın vakanın tespit edildiği belirtildi. Bunlardan bazılarının herhangi bir iş yerinin olmadığı, bazılarının ise birden fazla başvuruda bulunduğu tespit edildi. Buna göre 177’sinin çeşitli cezalara tabii tutulduğu aktarıldı.

Korona Yardımlarında Binlerce Başvuru

Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Andreas Pinkwart, kasım ayı yardımları için yapılan 40 bini aşkın yardım başvurusunun karşılandığını açıkladı. Aralık ayı için ise 11 bini aşkın başvuruların olduğunu belirten Pinkwart, “Ödemeler an itibariyle teknik sorunlar nedeniyle yavaş ilerliyor. Özellikle küçük işletme sahiplerine istenilenin aksine hızlı bir şekilde yardım yapılamadı. Mart ayında daha iyi olmasını ümit ediyoruz.” diye kaydetti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş