ALMANYA
Gündem

Almanya Müslüman Koordinasyon Konseyi: “Barış İçinde Birlikte Yaşayalım”

Almanya Müslüman Koordinasyon Konseyi, Hanau saldırısının birinci yıldönümünde, hayatını kaybedenlerin anısına bir mesaj paylaştı.
19 Şubat 2021
@aa

Almanya Müslüman Koordinasyon Konseyi (KRM), 19 Şubat 2020 tarihinde Yapılan Hanau saldırısında hayatını kaybeden kurbanların anısına bir mesaj paylaştı. Açıklamada, göçmenlere, Yahudilere, Sinti ve Romanlara, Müslümanlara ve diğer azınlıklara yönelik saldırıların yalnızca Almanya’daki göçmenleri hedef almadığı, aynı zamanda ülkenin sosyal ve siyasi düzenine yönelik olduğu ifade edildi. “Bu ırkçı, yabancı düşmanı ve Müslüman karşıtı saldırılar ve bunların failleri, ülkemizde farklı dinlerden insanların bir arada yaşama kültürünü yok etmek istiyor.” ifadeleri kullanıldı.

“Faillerin motivasyonu ırkçılık ve yabancı düşmanlığı”

Faillerin motivasyonun, ırkçılık ve yabanı düşmanlığı olduğunun aktarıldığı açıklamada, “Fakat bu saldırıların kurbanları yabancı değil. Bunlar bizim içimizden insanlar.” ifadeleri yer aldı. Bu saldırıların çeşitli tartışmalar ve ayrıştırmalar sonucu ortaya çıktığının kaydedildiği açıklamada ayrıca “Bu yüzden özellikle siyasi aktörlerin, kullandıkları dili, sorumluluk çerçevesinde kullanmaları büyük önem teşkil ediyor.” sözleri yer aldı.

Bu tür cinayetlerden dersler çıkarma konusunda

Hanau saldırısının ülkedeki ilk saldırı olmadığının belirtildiği açıklamada, “İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz yıl, Müslümanlara ve Müslüman kurumlara yönelik en az 900 islam düşmanlığı motifli saldırı tespit etti.” diye kaydedildi. İçişleri Bakanlığı’nın Müslüman karşıtı ırkçılıkla mücadele noktasında İçişleri Bakanlığı’nın aldığı önlemlerin memnuniyetle karşınlandığının da belirtildiği açıklamada son olarak, “Bu tür cinayetlerden dersler çıkarma, toplumda ‘ötekileştirme ve önemsizleştirme kültürünün yayılmaması konusunda hepimizin ortak sorumlulukları var.” ifadeleri yer aldı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş