Toplum

Almanya’da İşaret Dili Eğitmenleri Kursu Başladı

Almanya’daki Müslümanlar arasından işaret dili eğitmenleri yetiştirilmesi amacıyla ILM Academicians ve Gebärdenservice Berlin tarafından organize edilen Almanca İşaret Dili Kursu düzenlenen açılış program ile başladı.
22 Ocak 2022
Ilm Derneği ve Berlin İşaret Dili Kurumu İşaret Dili Kursu başladı.

ILM Academicians ve Gebärdenservice Berlin tarafından ortaklaşa organize edilen Almanca İşaret Dili Kursu açılış programı 21 Ocak Cuma günü Köln’de gerçekleşti. 14 katılımcı ile açılışı gerçekleşen program iki sene süresince gerçekleşecek. Sonrasında Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi tarafından İslami İşaret Dili Terimleri Eğitimi gerçekleşecek. Kursu başarıyla tamamlayan katılımcıların, İslami Eğitim Kurumlarında ve camilerde “İşaret Dili Tercümanı” olarak görev alması hedefleniyor. Bunun dışında işitme engellilere yönelik eğitim ve din hizmetlerinde aktif olarak yer almaları öngörülüyor.

IGMG Eğitim Başkanı ve ILM Academicians Başkanı Dr. Abdulhalim İnam açılış konuşmasında şu hususları ifade etti: “Bizim eğitimde en önemli ilkemiz ‘insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ prensibidir. Eğitim çalışmalarımızı yaparken çağın gereklerine uygun şekilde sürekli yenilenmeyi ve gelişmeyi önceliyoruz. Bu konudaki anlayışımız, hayat boyu öğrenme şeklinde ifade edilebilir. En büyük gayemiz insana hizmet etmektir. Çünkü insan yaratılmışların en şereflisidir. Yeryüzünü imar edebilecek, huzuru ve barışı sağlayabilecek yegâne varlık insandır. İşte bizler bugün burada da örneğini gördüğümüz eğitimlerle insana verilen değeri en güzel şekilde ortaya koymak istiyoruz.”

“Engelsiz imkânlar sunmayı hedefliyoruz.”

ILM Academicians Müdürü Dr. Hakan Aydın ise yaptığı konuşmasında kursun amacına değindi.  Hakan Aydın şunları ifade etti: “Camilerde ve eğitim kurumlarında, işitme engelli kardeşlerimizin ‘sesi’ olmayı ve onlara engelsiz imkânlar sunmayı hedefliyoruz. Programın açılışında biraz latifeli bir şekilde işaret dili eğitmeni Andreas Costrau bey tarafından ifade edilen şu söz üzerinde düşünmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum. ‘Bugün burada engelli olan ben değilim, işaret dilini bilmeyerek engelli olan sizsiniz.’ Müslüman toplumun her kesimine ulaşacak eğitim faaliyetleri ile Cami derneklerine ve eğitim kurumlarına destek sağlamak, ILM olarak öncelikli hedefimizdir.”

Programın sorumlusu Zehra Alver engelliler eğitim alanında  İslam Toplumu Millî Görüş çatısı altında daha önce görme engelli kişilere yönelik yapılan  çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Alver “Bunlara ek olarak işaret dili eğitimini başlatmak bizi sevindiriyor. Engelli kişiler sadece topluma ait değil, bilhassa toplumu inşa etme aşamasında unutmamamız gereken çok önemli bir kesimdir. Bu eğitim sonucunda kazanacağımız eğitmenlerimizi biran önce cami ve eğitim kurumlarımızda görmeyi heyecanla bekliyorum.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş