Gündem

Almanya’dan Yeni Seyahat Düzenlemesi

Almanya 4 Mart 2022 tarihinden itibaren yeni seyahat kuralları uygulayacak. Yüksek risk bölgeleri haricinden gelenler için kayıt ve karantina zorunluluğu kaldırılacak.
21 Şubat 2022
Almanya 4 Mart'tan itibaren seyahat için tedbirleri gevşetiyor. @shutterstock

Almanya’da hükümet Paskalya tatili öncesi ailelerin tatil yapmasını kolaylaştırmak için koronayla ilgili seyahat kurallarını gevşetecek. Kuralların gevşetilmesi 4 Mart 2022 tarihinden itibaren başlayacak.

Yeni seyahat kurallarına göre 12 yaşından küçük çocuklar için yüksek riskli bölgelerden dönüşlerde karantina uygulanmayacak. Yüksek riskli bölge olarak ise, delta varyantı gibi omikron’dan daha tehlikeli bir korona varyantının yaygın olduğu ülkeler kabul edilecek. Omikron’un hâkim olduğu ülkelerden dönenler için artık kayıt ve karantina zorunluluğu da ortadan kaldırılacak.

PCR Test Zorunluluğu

Aşı yaptırmayanların Almanya’ya girişte negatif PCR testi ibraz etmek zorunluluğu devam ediyor. Bu kural yüksek riskli bölge olmasa dahi geçerli olacak. Türkiye 17 Ağustos 2021’den bu yana “virüs varyantının bulunduğu yüksek riskli bölge” statüsünde yer alıyor.

Federal hükümetin ilgili düzenlemeyi çarşamba günü kabinede onaylaması bekleniyor. Yönetmelik 4 Mart’tan itibaren geçerli olacak. Daha önce aralarında ABD, İspanya, Büyük Britanya, Fas, Tunus ve Hindistan gibi ülkelerin de bulunduğu 19 ülke yüksek riskli bölge statüsünden çıkartılmıştı.

Düzenleme ile, yüksek riskli bölgeler dışından Almanya’ya gelenlerin ülkeye girişte dijital giriş kaydı yapma zorunluluğu da kaldırılacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş