Toplum

Macron Yeni Dönemi Açıkladı: Emeklilik Yaşı 65 Oluyor, Sosyal Yardımlar Artacak

Fransa'da Nisan ayında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden adaylığını açıklayan Emmanuel Macron, seçim vaatlerini açıkladı.
Mine Çelik
21 Mart 2022
Emmanuel Macron, yeni seçim vaatlerini sıraladı. @shutterstock

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 3 hafta kala, tekrar aday olan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron seçim programını 17 Mart 2022 tarihinde Aubervilliers’de açıkladı. Macron işsizlik reformundan sosyal yardımlara kadar seçilmesi durumunda atacağı adımlara açıklık getirdi.

“Okul ve Sağlık”: İki büyük proje

Eğitim ve sağlık alanlarında yöntem değişikliğini öngördüğünü ifade eden Macron, bu iki alanların geniş danışmanlığa dayalı bir sistem olması gerektiğini ifade etti.
Öğretmenlere yönelik yeni pakette, yeni misyonlar eşliğinde maaş zammına gidilmesi gerektiğini söyledi. Devamsızlığı olan öğretmenlerle ilgili de yeni ölçüler getireceğini ifade eden Macron, koronadaki yaşanan kesintilere atıfta bulunarak, “öğrencilere ve velilerine eksiksiz ders saatleri borçluyuz” dedi.

Macron, sağlık alanında ise “çok daha ileri, daha hızlı ve daha güçlü olmayı başarmalıyız” ifadelerini kullanarak, önleyici bir politika, hastanelerin ve yönetimlerinin basitleştirilmesi ve acil servislerin geliştirilmesi gibi konularıa öncelik verileceğini söyledi. Acil servislerdeki bekleme sıkıntılarının önüne geçileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı, 5 bin yeni hemşire ve sağlık personeli alımı planladığını dile getirdi.

işçi Bulma Kurumu Reforme Edilecek

İş dönüşüne teşvik reformu getireceğini belirten Cumhurbaşkanı, tekrar seçildiği takdirde işsizlik maaşı(chomage) ve sosyal destek ödeneğinin (RSA) yeniden yapılandıracağını söyledi. RSA alanlara haftalık 15-20 saat iş bulmayı kolaylaştıran faaliyetlerde bulunma mecburiyeti getireceğini ifade etti.  Fransa İşçi Bulma Kurumu’nun (Pole Emploi) adının değiştirilip tüm işlemlerin bir elde toplanacağı “France Travail” olarak yeniden adlandıcılacağını söyledi.

Emeklilik yaşı 65’e çıkarılacak

Bununla birlikte 62 olan emeklilik yaşını 65 yaş’a yükseltmek istediğini belirtti. Yenilenen emeklilik sisteminde farklı modellerin ortadan kaldırılacağına da dikkat çeken Macron, en düşük emekli maaşının tam kariyerde minumum 1100 Euro olacağını duyurdu.

Sosyal yardımlar artacak

Sosyal alanda da birçok yardım ve reform getireceğini belirten Cumhurbaşkanı, bekar annelere yardım miktarında yüzde 50’ye varan artış planladığını söyledi. Ayrıca televizyon vergisinin de kaldırılacağı müjdesini verdi.

Güneş ve rüzgar enerji alanlarını genişletecek

Enerji alanında bağımsızlık istediğini ifade eden Macron, 6 yeni nükleer reaktör ile birlikte, güneş ve rüzgar enerji alanlarını genişleteceğini söyledi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş