Toplum

Almanya’da Elektrikler Yüzde 20 Daha Zamlanacak

Almanya’da elektrik ve ısınma fiyatları mayıs ve haziran ayında yapılacak olan yeni zamlarla tekrar yüzde 20 artırılacak.
19 Nisan 2022
Almanya'da elektrik ve gaza yapılan zamlar mayıs ve haziran ayında da devam edecek. @shutterstock

Almanya’da başta ısınma ve elektrik tüketim ile gaz ücretleri olmak üzere enerji fiyatlarında yeniden artış bekleniyor. Karşılaştırma portalı Verivox verilerine göre, elektrik fiyatları yaklaşık yüzde 20 artacak, doğal gaz ise daha da pahalı olacak.

 Enerji tedarikçilerinin ücret açıklamalarını değerlendiren Verivox’a göre büyük elektrik üreticileri gelecek mayıs ve haziran aylarında yüzde 19.5 dolayında zam yapacak. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Verivox  enerji uzmanı Thorsten Storck, toptan elektrik fiyatlarının bir yıl içerisinde bazı bölgelerde 3 kata kadar artış gösterdiğini ve bu artışların devam etmesini beklendiklerini söyledi.

Almana genelinde ise fiyatların yarı yarıya artış gösterdiğine dikkati çeken uzmanlar, 4 bin kw elektrik tüketimi için önceki yıl ortalama 1171 euro ödeyen eski abonelerin şimdilerde 1737 euro ödediğini belirtti. Doğal gaz tüketiminin ise yılın ikinci çeyreğinde yüzde 41.3 dolayında daha pahalı olacağını kaydeden Verivox uzmanları, tüm gaz sunucularının Ukrayna savaşı nedeniyle tedarik sıkıntısı yaşadıklarını vurguladı.

Geçen yılın nisan ayında 20 bin kw gaz için 1184 euro ödeyen bir ailenin, aynı gaz tüketimi için Nisan 2022’de 2787 euro ödemek zorunda kaldığı belirtildi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş