Toplum

“Sırbistan Gümrükte Paralara El Koyamaz!”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ülkelerin, sınır kapılarında bildirime tabii paralarla ilgili bir bildirim yapılmamışsa paraya el koyamayacağına hükmetti.
09 Haziran 2022
Sırbistan Gümrüğü @Shutterstock

Avrupa’da yaşayan milyonlarca Türkiye kökenlinin, her yıl sıla yolunda transit olarak geçtikleri ülkeler arasında yer alan Sırbistan, gümrüklerde el koyduğı paralarla dikkat çekiyor. Son olarak Almanya’dan Türkiye’ye seyahat ederken 58 yaşındaki bir Türk, Sırbistan’ın Horgos Sınır Kapısı’nda beyan etmediği yüklü miktarda para ile yakalandı. Sırbistan polisi, Audi Q8 marka otomobil sürücüsüne üzerinde ne kadar para olduğunu sordu. Beş bin euro taşıdığı cevabını alınca araçta arama başlatıldı. Bagaj ile ön koltukta iki siyah çanta içinde toplam 60 bin 900 euro ele geçirildi. Yasal sınır olan 10 bin euroyu sürücüye iade eden polis, 50 bin 900 euroya el koydu.

10 bin eurodan fazla para taşınamıyor

Sırp mevzuatına göre gümrükten geçecek kişi 10 bin eurodan fazla para taşıyamıyor. Eğer taşırsa bunu bildirmek zorunda. Bu bildirimin yapılmadığı durumlarda ise ele geçirilen paralara el konulabiliniyor. Sırbistan’ın bu paralara el koyma hakkının olup olmadığı da defalarca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınmıştı. AİHM konuyla ilgili verdiği kararda, ülkelerin, sınır kapılarında bildirime tabii paralarla ilgili bir bildirim yapılmamışsa paraya el koyamayacağına hükmetmişti. Ülkelerin ancak bu kişilere adli ve idari para cezası verebileceğine dikkat çekilmişti. Ancak ele geçirilen pararnın mülkiyet hakkı kapsamında korunan bir para olduğuna vurgu yapılmıştı.

Sırbistan, Avrupa Birliği ülkesi değil ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyacağına dair sözleşmeye imza atan ülkeler arasında yer alıyor. İnsan Hakları Mahkemesi kararları Sırbistan için bağlayıcı mahiyette.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş