Gündem

IGMG Genel Sekreteri Mete: “Holokost Hafızalardan Silinmemeli”

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete Holokost’un tüm insanlık için önemli bir uyarı olduğuna dikkat çekerek, Holokost’un sürekli olarak hatırlarda kalması gerektiğini söyledi.
27 Ocak 2023
IGMG Genel Sekreteri Ali Mete @ Foto: Camia

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete 27 Ocak Uluslararası Holokost’u Anma Günü münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Holokost tüm insanlık için bir uyarı mahiyetindedir. Holokost’un hatırlarda kalmasını sağlamak her birimizin sorumluluğudur.” diyen Mete sözlerini şöyle sürdürdü:

“Holokost çok önemli bir uyarıdır. Bu insanlık suçu nasyonalizmin, totaliterliğin ve insan nefretinin ne raddelere varabileceğini göstermesi açısından manidardır. Bu vaka aynı zamanda hepimizin insan haklarını savunma ve ırkçılığın her türlüsüne karşı mücadele etme hususlarında sorumluluklarımızı durmaksızın yerine getirmek mecburiyetinde olduğumuzu da göstermektedir. Özellikle hem Almanya’da hem de Avrupa’da aşırı sağcı partilerin yeniden güç kazandıklarını göz önünde bulundurduğumuzda, barış ve çoğulculuğun kıymeti kendiliğinden anlaşılan kazanımlar olmadığını bir kez daha anlamaktayız.

Bizler İslami bir teşkilat olarak ırkçı motivasyonlarla işlenmiş her bir suçu toplumun tamamına yapılmış suçlar olarak görmekteyiz. İnsanların, özellikle de bir azınlık grubuna mensup olanların, dinleri, etnik kökenleri, kültürleri veya konuştukları dil sebebiyle düşmanlığa maruz kalmaları asla kabul edilemez. Yapılan saldırının antisemitizm, Roman karşıtlığı veya İslam düşmanlığı motivasyonuyla yapılması arasında da bir fark yoktur.

Holokost’u Anma Günü milyonlarca insana karşı işlenen bu suçu, bu acımasızlığı hatırlamak ve anmak için bir imkândır. Anma günleri aynı zamanda bu tür olayları hafızalardan silinmesini önlemek ve bunu genç nesillere aktarmak için de fırsat niteliğindedir.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş