Toplum

Avrupa’da Emeklilik Sistemi: Hangi Ülkede Kaç Yaşında Emekli Olunuyor?

Fransa'da son dönemde emeklilik yaşının 64'e çıkarılması tarışmaları sürerken, Avrupa'nın diğer ülkelerindeki emeklilik yaşları merak ediliyor. Camia Haber okurları için ülke ülke derledi.
BURAK BUDAK
09 Mart 2023
@Shutterstock

Avrupa’da emeklilik yaşı ve maaşı en çok merak edilen konulardan. Avrupa’da vatandaşlar genel manada yasaya göre belirlenen emeklilik yaşından çok daha erken emekli oluyor. Bu anlamda birinci sırada olan İzlanda’da ortalama olarak erkekler 66 yaşında, kadınlar ise 63,5 yaşında emekliliğe ayrılıyor.

Emeklilik yaşında ikinci sıradaki İsveç’te ise erkekler ortalama olarak 65,8, kadınlar 64,9 yaşında emekli oluyor. En erken ise Lüksemburglu vatandaşlar emekliğe ayrılıyor. Buna göre bu ülkede erkekler 59,2, kadınlar ise 60,1 yaşında emekli oluyor.

Avrupa’da Emeklilik Yaşı: Yasa göre İzlanda ve Norveç Birinci Sırada

Yasaya göre emeklilik yaşında da birinci sırada 67 yaş ile İzlanda ve Norveç yer alıyor. Hollanda, Birleşmiş Milletler ve İrlanda’da ise emeklilik yaşı 66. Avrupa genelinde realitede emekliliğe ayrılan erkeklerin ortalama yaşı 62,6, kadınların ise 61,9 olarak göze çarpıyor.

Toplum | 27 Ocak 2023 Almanya’da Emeklilik Sistemi Değişiyor: Çift Vergilendirmeye Son 27 Ocak 2023

Fransa’da Emeklilik

Fransa’da hala yürürlükte olan yasaya göre emeklilik yaşı 62. Fakat haftalardır emeklilik reformu tartışması devam ediyor. Hükümet emeklilik yaşını 62’den 64’e yükseltmek isterken, vatandaşlardan tepki yağıyor. Yüz binlerce vatandaş emeklilik reformuna haftalardır düzenlediği çeşitli protestolarla karşı çıkıyor.

Almanya’da Emeklilik

Diğer yandan Almanya’da ise emeklilik yaşı Fransa’ya göre çok daha ileride. Buna göre ülkede emeklilik yaşı 67 olarak dikkat çekiyor. Diğer yandan ülkede ortalama olarak ise vatandaşlar 63,1 yaşında emekliliğe ayrılıyor. Ayrıca emeklilik yaşının düşük olmasında “erken emeklilik” gibi etkeneler rol oynuyor.

Gündem | 4 Mart 2023 Fransa’da Emeklilik Reformu 7 Mart’ta Kitlesel Grevle Protesto Edilecek 4 Mart 2023

Avusturya emeklilik maaşlarında zirvede

Öte yandan Hollanda’da emeklilik maaşları, en son alınan net maaşın yüzde 89,2’sine tekabül ediyor. Buna karşın Avusturya’da ise bu oran yüzde 87,1, Danimarka’da yüzde 84, İtalya’da yüzde 81,7, İspanya’da yüzde 80,3 ve Fransa’da yüzde 74,4 olarak dikkat çekiyor. Polonya’da ise bu oran yüzde 36,5.

Almanya’da son net maaşın yarısı kadar emeklilik

Almanya’da da bu oran diğer ülkelere göre çok geride olmakla birlikte yüzde 52,9 olarak göze çarpıyor. Fakat Almanya’da emeklilik ödenekleri diğer ülkelere göre çok daha düşük. Ayrıca Almanya’da emeklilik maaşlarında zam potansiyeli daha yüksek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş