Gündem

Almanya Kamu Hizmetleri İçin E-Devlet Uygulamasına Geçecek

Almanya, tüm idarî hizmetlerin online olarak erişime açılması için e-devlet uygulamasına geçecek. Asında yasal olarak 2022 yılı sonunda geçilmesi gereken uygulama Teknik akasaklıklar dolayısıyla gerçekleşemedi.
25 Mayıs 2023

Almanya, idarî hizmetlerini online olarak yapılabilmesi için e-devlet uygulamasına geçecek. Koalisyon hükümeti, e-devlet uygulamasına tüm Almanya’da erişilebilmesi için 2017 yılında yürürlüğe giren Online Erişim Kanunu’nda (Onlinezugangsgesetz) değişiklikler yapmayı planlıyor.

2017 yılında yürürlüğe giren kanununa göre 2022 sonunda Almanya’daki tüm devlet dairelerinin hizmetlerinde online erişime geçilmesi gerekiyordu. Ancak şu anda Almanya’da her bir belediye ve eyalette online olarak farklı hizmetlere erişileiliyor.

Herkese bir Posta Kutusu Verilecek

Yeni planlamaya göre, Almanya’da kişilerin tüm kamu hizmetlerine online erişimi için her kişiye online bir posta kutusu verilecek. Hizmetler tek bir portal üzerinden yapılacak.

Mevcut durumda https://id.bund.de/de platformu üzerinden belirli hizmetlere ulaşılabiliyor. İlk etapta Almanya’da kamudan en çok alınan araba ruhsatı, ikamet bildirimi ve değişimi, inşaat ruhsat gibi hizmetler doğrudan online erişime açılacak. İlerleyen süreçte ise yaklaşık 600 idarî hizmete erişim imkanı verilebilecek. Hizmetlere ayrıca telefon ve tablet üzerinden de ausweisapp uygulaması ile de erişilebilecek.

Almanya’da son yıllarda kamu hizmetlerine erişimde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Pek çok hizmet için ancak 6-8 ay sonrasına randevu alınabiliyor.

Dijital Fonksiyonlu Kimlik ve İkamet Kartı Yetiyor

Online hizmetlere erişebilmek için dijital fonksiyonlu kimlik kartları gerekiyor. Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları da online hizmet erişimi olan kimlik kartları ile kamu hizmet  portalına griş yapabiliyorlar.

Almanya ya da Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ancak Almanya’da ikamet edip dijital fonksiyonlu ikamet kartları olan üçüncü ülke vatandaşları da online hizmetlerden yararlanabiliyor. Almanya’da 2011 yılından sonra verilen kredi kartı boyutundaki ikamet kartları genel olarak dijital fonksiyonlu olarak veriliyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş