Gündem

Almanya’da Mültecilere Yönelik Saldırılar 2 Kat Arttı

Almanya'da geçen yıl mültecilere ve mülteci yurtlarına yönelik saldırılarda, önceki yıla göre yaklaşık iki kat artış meydana geldi.
21 Şubat 2024
Almanya'da Mültecilere Yönelik Saldırılar 2 Kat Arttı @shutterstock

Almanya’da geçen yıl mültecilere yönelik saldırılarda iki kat artış kaydedildi. Mültecilere yönelik 2 binden fazla ırkçı saldırı yapıldı.

Neuen Osnabrücker gazetesi, hükümetin, Sol Parti Milletvekili Clara Bünger’in soru önergesine verdiği yanıtı sayfasına taşıdı. Gazetenin hükümetin yanıtına dayandırılan haberine göre, ülkede 2022’de mültecilere yönelik 1248 saldırı gerçekleşirken 2023 verileri, saldırılarda bir yıl öncesine göre neredeyse iki kat artış olduğunu ortaya koydu.

2 binden fazla ırkçı saldırı gerçekleşti

Ülkede 2023’te mültecilere yönelik 2 bin 378 saldırı gerçekleşti. Geçen yıl mültecileri hedef alan 313’ü şiddet içeren saldırılarda, 219 kişi yaralandı. Mülteci yurtlarına yönelik 2022’de 70 saldırının gerçekleşen ülkede, bu sayı, 2023’te 180 olarak kayıtlara geçti.

Bünger, ırkçıların her zaman var olan öfkeyi uygulamaya koymak ve mültecilere saldırmak için kendilerinde cesaret bulmalarının şaşırtıcı olmadığını ifade etti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş