Toplum

“Kardeşlik Engel Tanımaz” 

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Eğitim Başkanlığı görme engelliler için eğitim kampı düzenlerken,  Köln Bölgesi Kadınlar Teşkilatı da, engellilere dikkat çekmek için “Kardeşlik Engel Tanımaz” adlı bir program yaptı.
Şüheda Çimen | Esra Ustaoğlu
23 Ocak 2020

IGMG Eğitim Başkanlığı, engellilere dikkat çekmek ve engellilerin toplumsal hayatta yerlerini almalarına yardımcı olmak amacıyla pek çok program düzenliyor. En son olarak bu yılbaşında görme engelliler dinî eğitim kampı düzenlendi. Peygamber efendimizin ashabı arasında yer alan sahabe Abdullah ibni Ümmü Mektum’un adı verilen eğitim kampına 13 görme engelli katıldı. Kampta özellikle peygamberler tarihi ve Kur’ân-ı Kerîm öğretimi dersleri üzerinde duruldu, sosyal ve sportif aktivitelere  yer verildi. Öğrencilerin aktif olarak katıldıkları el becerisi çalışmaları, görme engelliler için özel bir futbol oyunu olan goalball ile bowling atışları de yapıldı.

Hayat Aktif Katılım Teşvik Edildi

IGMG Eğitim Başkanlığı Engelliler Proje Sorumlusu Zehra Alver, Ümmü Mektum Eğitim Kampı’nın ana gayelerinden birisinin engellilerin toplumsal hayata aktif bir şekilde katılmalarını sağlamak olduğunu bunun için de engellilerin teşvik edilmesi ve buna hazırlanması gerektiğini söyledi. Bu amaçla çeşitli sosyal aktiviteler gerçekleştirildiğini söyleyen Alver, engellilerin kurs boyunca okuma ve sohbet halkalarına yoğun ilgi gösterdiğini, kendi hazırladıkları bir konuyu sunarak hitap etme yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olunduğunu söyledi.

Kurs bitimi sonrasında öğrenci velilerinden destek verici teşekkür mesajları da geldi. Bu mesajlardan birisinde şu ifadeler vardı: “Sizlerin samimiyeti ve gönüllerinizin güzelliği çocuklarımıza da yansıyor. Onlar da sizlerin yanınızda daha güven dolu oluyorlar. Rabbim aranızda çok güzel gönül bağları oluşturdu. Biz sizlerden çok razıyız. Rabbim de sizlerden razı olsun!”

Engellilerle Buluşma

Köln Bölgesi Kadınlar Teşkilatı ise engellilerin toplumsal hayattaki yerlerine dikkat çekmek için “Kardeşlik Engel Tanımaz” programı gerçekleştirdi. Programın açılış Kur’ân-ı Kerîm’ini görme engelliler eğitim kampında eğitim alan görme engelli öğrenci Salih Can Küçükyıldız okudu. Küçükyıldız’ın tilaveti izleyenleri duygulandırdığı gibi, Köln Bölgesinde Hafta Sonu Kurslarına katılan öğrencilerin de dikkatini çekti. 

Köln’deki programa Bölge Başkanı Selahattin Demirci, Bölge KT Başkanı Fehriye Dündar ve Genel Merkez’den Zehra Alver konuşmacı olarak katıldı. Engelli oğlunu ve oğlu ile yaşadıklarını anlatan ve engelli bir evlat ile yaşamanın büyük bir sabır gerektirdiğini söyleyen bir velinin konuşması izleyicileri duygulandırdı.

Zehra Alver programda yaptığı konuşmada “Dinimiz İslam, sosyal ilişkilere çok önem vermiştir. Sosyal ilişkilerin geliştirilmesini isterken de sağlıklı olanların kendi aralarında sosyalleşmesini değil, sağlıklı engelli herkesle bütünleşmesini ister. Yardıma, ilgiye ve bakıma muhtaç insanlarla daha çok ilgilenmeyi teşvik eder. Peygamberimiz  görme engellilere karşı kötü davrananları, mesela, onların yoluna engel olanları kınamıştır.” dedi. Program sonunda, katılım sağlayan tüm engelli vatandaşlar sahneye davet edilirken, hepsine birer hediye takdimi yapıldı. 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş