Toplum

Yurt Dışı Emekliliklerle İlgili SGK’dan Açıklama: 700 Bin İptal Söz Konusu Değil

Yurt dışında yaşayan 700 bin kişinin emekliliğinin iptal olacağı ile ilgili söylentiler sonrası SGK’dan yapılan açıklamada, iddialar ve verilen bilgilerin gerçek dışı olduğu duyuruldu.
07 Şubat 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK), Avrupa’da yaşayan 700 bin vatandaşın sahte emeklilik şirketlerince emekli yapılarak kurumun 25 milyar dolar zarara uğratıldığı iddiaları sonrası açıklama yayınladı.  Yapılan yazılı açıklamada, “Kurumun 25 milyar dolarlık bir zarara uğratıldığı yönündeki haberler gerçek dışıdır.” ifadelerine yer verildi.

SGK tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Bazı basın yayın organlarında ‘Büyük vurgun! 700 bin kişiyi sahte emekli yaptılar’ şeklinde yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Haberde, Almanya’da yaşayan 700 bin vatandaşımızın sahte emeklilik şirketleri tarafından dolandırılarak emekli yapıldığı, SGK’nın bu şekilde 25 milyar dolar zarara uğratıldığı ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan geriye dönük ödeme talep edildiği iddia edilmektedir. Haberde Almanya’da ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik yer alan iddialar ve verilen bilgiler gerçek dışıdır.” denildi.

SGK’nın, her yıl Sayıştay tarafından denetlenen Türkiye’nin en büyük ve güzide kurumlarından biri olduğuna dikkat çekilirken,  “Yapılan her işlemin denetime tabi olduğu kurumumuzun haberde iddia edildiği gibi 25 milyar dolar gibi bir zarara uğratılması mümkün değildir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Hâlihazırda haberde belirtilen tarih aralığında toplamda 481 bin 911 vatandaşımız ilgili kanun kapsamında emekli olmuş ve kendilerine yaşlılık aylığı bağlanmıştır. Yani haberde iddia edildiği gibi 700 bin kişinin emekliliğinin iptal edildiği ve SGK’nın 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini geri istediği şeklindeki bilgi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.”

“Paravan Emeklilik Şirketlerine Karşı Dikkatli Olun”

SGK’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Sosyal Güvenlik Kurumu’muz tarafından paravan şirketlere yönelik denetimler düzenli periyotlarda yapılmakta ve vatandaşlarımızı mağdur etmeye yönelik girişimlere kesinlikle müsamaha gösterilmemektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan, paravan emeklilik şirketlerine karşı dikkatli olmalarını ve şüphe duydukları durumları ülkemizin çalışma ataşelikleri ve büyükelçiliklerimize bildirmelerini, ayrıca emeklilik iş ve işlemlerini de bu kurumlarımız aracılığıyla gerçekleştirerek resmî kurumlarımız haricindeki kişi ve kurumlara itibar etmemelerini önemle rica ederiz.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş