Gündem

Almanya’da Küçük Şirketlere 15 Bin Euro’luk Korona Yardımı Geliyor

Almanya Bakanlar Kurulu, yeni tip koronavirüs salgınının vatandaşlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar avroluk yardım paketini onayladı. Yardım paketi kapsamında küçük şirketlere de 15 bin euro yardım yapılması öngörülüyor.
24 Mart 2020
Almanya'da paskalya döneminde “evde kalıyoruz” prensibinin geçerli olacağı kaydedildi. @shutterstock

Koronavirüs (kovid-19) Almanya’nın gidişatına yön vermeye devam ediyor. Son olarak Maliye Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun salgının ekonomik etkisini hafifletmek için 750 milyar euroluk yardım paketini ve 156 milyar euroluk ek bütçeyi onayladığı belirtildi. Buna göre, Alman hükûmeti yeni borçlanmaya giderek, ülkede yeni borçlanmaya gerek duyulmayan bir durum olarak ifade edilen “kara sıfır” (black zero) politikasına son vermiş olacak.

Küçük Şirketlere Üç Ay Boyunca 15 Bin Avro Destek

Koronavirüs salgınının ekonomik etkisine karşı hazırlanan 750 milyar euroluk virüs yardım paketinde, küçük şirketlere ve serbest meslek sahiplerine üç ay boyunca 15 bin euro yardım yapılması öngörülüyor. Pakete göre, koronavirüsün ekonomik etkisine karşı Almanya Ekonomik İstikrar Fonu (WSF) devreye sokulacak. Fonun özellikle daha büyük ve zor şirketler için merkezi araç olması bekleniyor. Hükûmet, WSF’yi şirketlerin kendilerini korumak için kullanabileceği teminat olarak sunacak. Zor durumdaki Alman şirketlerinin satın alınmaması için fonun bir kısmı doğrudan şirket hisselerini satın almak için kullanılabilecek.

“Firmalara Hızlıca İlk Desteği Sağlamak İstiyoruz”

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, düzenlediği basın toplantısında, “156 milyar euro değerindeki ek bütçe, koronavirüsün ekonomik etkisinin üstesinden gelebilmek için her şeyi kullanabileceğimizi gösterecek.” dedi.
Scholz, firmalara hızlıca ilk desteği sağlamayı istediklerini belirterek, ülke vatandaşlarının gelir kaybının en az seviyede tutulmasını sağlayarak, onların gelir kayıplarının telafi etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Avrupa’da İtalya ve İspanya’dan sonra Koronavirüsünden en çok etkilenen üçüncü ülke olan Almanya’da vaka sayısı son olarak 30 bin 81’e, ölüm sayısı ise 130’a yükselmişti.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş