Gündem

Avrupa’da Salgının İlk Vurduğu İspanya ve İtalya’da Hayat Normale Dönüyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Avrupa’da ilk ve en yaygın görüldüğü İtalya ve İspanya, günlük ölü ve vaka artışını düşürmeyi ve hayatı kademeli şekilde normale döndürmeyi hedefliyor.
15 Nisan 2020

Avrupa’da koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü İtalya ve İspanya’da Kovid-19’a karşı bir ayı aşkın süredir büyük bir gayretle mücadele ediliyor. Buna göre ölü ve vaka sayılarındaki artış hızını kontrol altına alan iki Akdeniz ülkesi, salgından büyük zarar gören ekonomik ve sosyal sistemlerini düzeltmek için ulusal boyutta ve Avrupa Birliği (AB) nezdinde ortak çalışmalar yürütüyor.

Adım Adım Normale Dönüş

Günlük ölü sayılarında İtalya’nın 969 ile 27 Mart’ta, İspanya’nın 950 ile 2 Nisan’da zirveyi görmesinin ardından yeni vaka sayılarında görülen yavaşlama, ekonomik olarak daha fazla kayıp yaşamak istemeyen iki Akdeniz ülkesinde normale dönüş tartışmalarını hızlandırdı. “Aşı bulunmadan tamamen normal hayata dönmek mümkün olmayacak.” sözünü birçok kez kullanan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve bakanlar, diğer yandan virüsün ekonomik ve sosyal kayıplarını en aza indirmenin yollarını arıyor.

Kovid-19’dan dolayı 14 Mart’tan bu yana olağanüstü hâl (OHAL) uygulayan İspanya, 28 Mart-11 Nisan tarihleri arasında ekonomide kontak kapatmasının ardından 12 Nisan’da zarureti olmayan bazı sektörlerde işbaşı yaptı. İnşaat, ağır endüstri, üretim odaklı KOBİ’ler ve küçük esnaf tekrar çalışmaya başlarken; alışveriş merkezleri, restoran ve kafeteryalar, tüm toplu etkinliklerin yapıldığı yerler kapalı tutulmaya devam ediliyor. Hükûmet, yasa gereği 15’er günde bir uzatılması gereken OHAL’in 26 Nisan’da sona ermeyeceğini, mayıs ortasına kadar bir kez daha uzatılacağını belirtiyor.

İtalya Mayıs Ayını Bekliyor

Kovid-19 acil durumunu 20 Şubat’tan bu yana yaşayan, 10 Mart’tan bu yana da sıkı karantina tedbirleri uygulanan İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte ay başında sıkı karantina tedbirlerini uzatırken, “Virüsle birlikte yaşanacak ikinci aşama”ya geçişin vaka sayılarındaki düşüşe bağlı olduğunu belirtmişti. Conte, sıkı tedbirleri son olarak 3 Mayıs’a kadar uzatırken, İtalya’da ikinci aşamanın 4 Mayıs’ta başlayacağı ifade ediliyor.Ülkede vaka sayılarında nispi gerileme görülmesiyle 14 bölgede dün kitapçıların, kırtasiyelerin ve yeni doğan bebekler için ürün satan dükkanların açılmasına izin verildi.

Ayrıca basında yer alan bilgilere göre, Conte hükûmeti, mayıs ayında adliyelerden, restoran, kafe, bara kadar pek çok mekanın açılışına zorunlu maske ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde izin vermeye hazırlanıyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş