BELÇİKA
Gündem

Belçika’nın Başkenti Brüksel’de Maske Takmak Zorunlu Oldu

Brüksel'de koronavirüs salgınında vaka sayılarının artması üzerine kentin tamamında maske kullanımı zorunlu hale geldi.
12 Ağustos 2020
@aa

Belçika’nın başkenti Brüksel‘de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayılarının artması üzerine kentin tamamında maske kullanımı zorunlu hâle geldi. Yerel yönetim, daha önce bulaşma sayılarının haftalık ortalamasının 100 bin kişide 50’nin üzerine çıkması halinde kentin tamamında maske kullanımının zorunlu olacağını açıklamıştı. Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü (Sciensano) tarafından açıklanan rakamlara göre, başkentte bu sayı aşıldı ve maske mecburiyeti başladı. AB kurumlarıyla NATO’ya ev sahipliği yapan kentte tüm kamusal alanlar ve mağazalar gibi halkın erişebileceği özel alanlarda 12 yaşın üzerindeki herkes maske takmak zorunda olacak. Ağır işler ve spor gibi yüksek fiziksel faaliyet gerektiren durumlarda maske zorunluluğu bulunmayacak ancak plastik siperlik takılması istenebilecek.

Vaka Sayısı 75 Bini Geçti

Sciensano’nun açıkladığı son istatistiklere göre, Belçika’da toplam vaka sayısı bir önceki güne göre 388 artarak 75 bin 8’e yükseldi. 2 ile 8 Ağustos’u kapsayan haftada günlük ortalama vaka sayısı ise bir önceki haftaya kıyasla yüzde 12 yükselerek 604 oldu. Belçika’da salgının başından bu yana 9 bin 885 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan Fransa’nın başkenti Paris’te de koronavirüs salgını etkisini yeniden artırmaya başlarken, artan korona virüs vakaları nedeni ile 10 Ağustos’tan itibaren bazı bölgelerde maske takmak zorunlu olmuştu. Valilik tarafından yapılan açıklamada, Paris’te 11 yaşından büyük herkesin yoğunluğun fazla olduğu sokaklarda ve halka açık alanlarda maske takması zorunlu hâle getirilmişti. Başkentin Seine-Saint-Denis, Hauts-de-Seine, Val-de-Marne ve le Val-d’Oise bölgelerinde 10 Ağustos’ta yerel saatle 08.00’den itibaren maske takma zorunluluğun başlayacağı duyurulmuştu.(AA,C)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş