Gündem

Fransa’da Belediye Başkanına tehdit mektubu

Fransa’nın Givors kentinin Belediye Başkanlığı’nı yapan Mohamed Boudjellaba ırkçı söylemler ve hakaret içeren bir tehdit mektubu aldığını duyurdu.
24 Ağustos 2020
Givors Belediye Başkanı Mohamed Boudjellaba

Tehdit mektubu göndermek ırkçıların sıklıkla başvurduğu bir yöntem, son olarak Givors’ın Belediye Başkanı Mohamed Boudjellaba, 21 Ağustos’ta ırkçı hakaretler ve ölüm tehditleri içeren isimsiz bir mektup aldı. 28 Haziran’da belediye başkanı seçilen Boudjellaba, sosyal medya hesaplarından mektubu paylaşarak içeriğini kınadı. Belediye meclis üyesi de savcıya ve valiye durumu bildirerek gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Boudjellaba sosyal medya hesabında, “Dün sabah belediye binasında, ırkçı hakaretler ve ölüm tehditleri yoluyla beni yıldırmayı amaçlayan iğrenç bir posta aldım.” diyerek mektubun içeriğinden bazı cümleleri paylaştı: “Bir merguez (sosis) gibi yanmak istemiyorsan defol git.”, “Makineli tüfek kullanmayı ve savaşı hâlâ biliyoruz, onu (makineli tüfeği) hareket ettireceksin.”, “Bir an önce gitsen iyi olur çünkü bir evde nasıl bombanın ne yaptığını bilirsin, bum/patlama yapar.”

Boudjellaba, böylesine ırkçı bir bir duruş karşısında, cumhuriyetin seçilmiş yetkilisi olarak kendisini hedef alan ve aynı zamanda ailesini de tehdit eden bu tür şiddet karşısında sessiz kalamayacağına vurguda bulundu.

“Bu yüzden şikayette bulunmaya ve savcı ve valiye uyarı maili göndermeye karar verdim.” diyen Boudjellaba, ekibiyle birlikte “birlikte yaşamı ve kabalıkla savaşmayı” bir öncelik hâline getirdiklerine dikkat çekti. Boudjellaba, bu önceliğin de, her bir bireyin bu tür ifadeleri asla görmezden gelmemesini gerektirdiğini söyledi.

Nefret karşısında pes etmeyeceğiz

Boudjellaba, paylaşımına şöyle devam etti: “Bu satırların yazarlarına şundan haber verelim: Nefret karşısında pes etmeyeceğiz. Bu tür eylemleri gerektiği kadar suçlayacak ve kamuoyuna açıklayacağız. Demokrasi dinlemektir, münazara, diyalogdur. Demokrasinin düzgün işleyişi, tüm çeşitlilikleri ile birlikte vatandaşlara ve seçilmiş yetkililere saygı duyulmasını gerektirir. Bu sorgulanamayacak bir zorunluluktur. Cumhuriyetimizin dayandığı temeldir. O birlikte yaşamanın temel taşıdır.”

Belediye Başkanına Destek : “Dört sayfalık imzasız nefret”

Hükûmet üyeleri de ırkçı tehdit mekbuna tepki gösterdi. Twitter paylaşımında “Dört sayfalık imzasız nefret.” mektubu diyen Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, bu “isimsiz” i bulmak ve onu adalete teslim etmek için bir soruşturma açıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Gérald Darmanin de, Boudjellaba’ya destek mesajı paylaştı. Bakan  “Seçilmiş bir yetkiliye saldırmak, Cumhuriyete saldırmaktır. Nefretin toplumumuzda yeri yoktur. ” diyerek mektuptaki  dayanılmaz sözlerden tiksinti duyduğunu belirtti.

Boudjellaba’nın Komünist rakibi Christiane Charnay de mektubu “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.  Ulusal Ralli’den Antoine Mellies de rakibi gibi belediye meclis üyesini destekleyerek “rezil” dediği  mektubu kınadı.

Müslümanlar kaygılı: “Aktif bir ırkçılık hareketi var”

Ülkedeki İslami kuruluşların bazıları da Boudjellaba’ya destek mesajları paylaştı. Konuyla ilgili olarak Camia’ya konuşan CRCM (Rhône-Alpes İslam Konseyi) Başkanı Cengiz Kalaycı şunları söyledi: “Geçen haftalarda 2 tane cami saldırıya uğramıştı. Bir kaç gün önce, Givors şehrin yeni belediye başkanı kendisine gönderilen 4 sayfalık tehdit dolu, ırkçı bir mektubu paylaştı. Bu durum biz Müslümanları son derece düşündürüyor. Bu durumun kabul edilmesi mümkün değildir. Peş peşe gelen bu olaylar, Lyon ve çevresinde aktif bir ırkçı grup olduğunu tekrar gösteriyor. Bunların durması için cezasız bırakılmamasını bekliyoruz. Özellikle Fransız cumhuriyetinde belediye başkanı olarak görev yapan bir kişinin yalınız bırakılmaması gerekiyor. Hükûmet yetkililerinin tweet paylaşması güzel ama bu suçu işleyen kişi veya kişilerin bulunup cezalandırılmasını istiyoruz.”

Belediyede 2020’de Dönüşüm

Fransız basının haberlerine göre 28 Haziran 2020’de Givors’ta sürpriz bir seçim sonucu yaşandı. Görevi sırasında Martial Passi’nin yerini alan eski PCF Givors Belediye Başkanı Cristiane Charnay (2017-2020), sol çevreci Divers adayı Mohamed Boudjellaba tarafından yalnızca 29 oyla mağlup edildi.

Kimsenin beklemediği bu ikinci tur belediye seçimleri sonuçları Givors’ta olay yarattı. Zira Mohamed Boudjellaba’nın 28 Haziran’daki zaferi, altmış yedi yıllık belediye komünizmini sona erdirdi. Ulusal Ralli Partisinin kazanmayı umduğu belediye seçimlerinde partinin adayı olan Antoine Mellies ise yerel seçimlerin ilk turunda % 20.75 oyla ikinci oldu.

Givors, doğu Fransa’daki Auvergne-Rhône-Alpes bölgesindeki Lyon Metropolü’nde bir belediye. Kentte çok sayıda Cezayirli de yaşıyor.

Fransa’da Camiler yanmıştı

Fransa’da geçtiğimiz haftalarda iki cami şüpheli şekilde yanmıştı. Lyon kentinde bulunan Esselam Camii’nin giriş kapısı yanarken ve Bron’da faaliyet gösteren Ömer Camii’inde ciddi maddi hasar meydana gelerek cami kullanılmaz hâle gelmişti. (ik)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş