ALMANYA
Gündem

“Almanya’ya Riskli Bölgeden Gelenler İş Yerinden Karantina İçin İzin Almak Zorunda Değil”

Almanya Sağlık Bakanlığı, riskli bölgelerden gelen vatandaşların, karantina süresi için iş yerlerinden izin almalarının gerekli olmadığını duyurdu. Maaşlarda da herhangi bir düşüş olmayacağını açıkladı.
27 Ağustos 2020
@shutterstock

Almanya’da Sağlık Bakanlığı’ndan bir sözcü, riskli bölgelerden gelen vatandaşların girecekleri karantina süresi için iş yerlerinden herhangi bir izin almak zorunda olmadıklarını belirtti. Sözcü, “Bu, işçilerin alınan korona önlemleri kapsamında, belirlenen süre içerisinde evde karantina altına girmesi gerektiği anlamına geliyor.” diye kaydetti ve konuyla ilgili Enfeksiyona Karşı Koruma Kanunu’na işaret etti. “Bu yüzden ilgili kişinin izin alma zorunluluğu olmamakla birlikte, maaşıyla alakalı da herhangi bir indirim tereddütü yaşamasına gerek yok.” diye sözlerine ekledi.

“Maaşında düşüş yaşayan vatandaşlara devlet desteği sağlanacak”

Enfeksiyona Karşı Koruma Kanunu’nun 56. maddesine göre, maaşında düşüş yaşayan vatandaşlara devlet desteği sağlanacağının altını çizen sözcü, “Bu maddede, bir kişinin çalışmasının yasaklanması ve bu nedenle maaş indirimine gidilmesi durumunda, devletin devreye girdiği belirtiliyor.” diye konuştu. Sözcü ayrıca bu uygulamanın, bilerek risk bölgelerine seyahat edenler için de geçerli olduğunu belirtti.

Tatilden dönenlere test yerine karantina uygulaması

Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, koronavirüs test ve karantina konularıyla ilgili son olarak yaptığı açıklamada, koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte testlerin de kapasite sınırına dayandığını ve eylül ayının ortasından itibaren tatilden dönenlere test yaptırmak yerine karantina uygulamasına geçeceklerini belirtmişti. Spahn, “Test stratejilerini yeni duruma uygun hâle getirmek zorundayız. Eylül ortasında yaz tatilinin bitmesiyle riskli ülkelerden dönenlere test uygulamasını kaldıracağız, bunun yerine karantina uygulamasına geçeceğiz.” diye konuşmuştu. Riskli bölgelerden gelen vatandaşların, geldikten hemen sonra ev karatinasına girmeleri gerektiğini belirten Spahn, “Bu kişiler geldikten en erken beş gün sonra yaptıracakları negatif bir test ile karantinadan çıkabilecekler.” diye kaydetmişti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş