Almanya
Toplum

Almanya’da IP TV Kullananlar Dolandırıcıların Kıskacında

Almanya’da dolandırıcılar tarafından “Yasadışı IP TV Kullanımına Karşı Koruma Kurumu” adı altında posta kutularına gayri resmî mektupların gönderildiği ve söz konusu kişilerden para talep edildiği ortaya çıktı.
30 Kasım 2020

Almanya’ya yaşayanları yakından ilgilendiren yeni dolandırıcılık yöntemi gün yüzüne çıktı. Yeni yönteme göre dolandırıcıların, hedef tahtasına koydukları IP TV kullanan kişilerin posta kutularına “Yasadışı IP TV Kullanımına Karşı Koruma Kurumu” adı altında mektup gönderdikleri ortaya çıktı.

250 ile 500 Euro Arası Ceza Talep Ediliyor

Mektuplarda IP TV kullanıcılarına yönelik 200 ile 500 Euro arasında para cezası ödemeleri gerektiği ifade ediliyor. Mektubu gören kişilerin şaşkınlık yaşadıkları belirtilirken, panik olan kişilerden bazılarının hemen avukatlık ofislerine başvurdukları ifade edildi. Bazı kişilerin ise evlerinde kullandıkları “IP TV” sunucularını kapattıkları kaydedildi.

“İsim ve adresime nasıl ulaşıldığını merak ediyorum”

Mektubun gönderildiği kişiler arasında yer alan mağdur E.Ş. de yaşadıklarını Camia’ya anlattı. E.Ş., kimlik bilgilerinin nasıl ele geçirildiğini anlayamadığını belirterek,  “İllegal IP TV’ye Karşı Koruma Birliği (DSII) adını internette Almanca olarak arattığımda böyle bir kuruma dair herhangi resmî bilgiye rastlamadım. Verilen adreste de böyle bir kurum gözükmüyor. Ayrıca irtibat için telefon ve fax numarası veya mail adresi de mevcut değil. ilk kez böyle bir mektup aldım. İsim ve adresime nasıl ulaşıldığını merak ediyorum.” dedi.

IP TV kullanan kişilerin posta kutularına “Yasadışı IPTV Kullanımına Karşı Koruma Kurumu” adı altında mektup gönderiliyor.

Uzmanlar: “Böyle Bir Kurum Yok”

Öte yandan artı49 sitesinde yer alan habere göre uzmanlar, yaşanan olay sonrası araştırmada bulunurken, ortada böyle bir kurumun bulunmadığının tespit edildiğini belirtti. Ayrıca gönderilen mektuplarda, web sayfası, telefon numarası gibi herhangi bir kayda değer bağlantı bilgisinin bulunmamasının da mektupların bir dolandırıcılık yöntemi olduğuna işaret ettiği belirtildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş