Gündem

Mélenchon Fransa’ya Seslendi: “İslam’ı Hedef Alıyorsunuz”

La France Insoumise partisi Lideri Jean Luc Mélenchon, Cumhuriyet Kanunlarının Üstünlüğü ile ilgili kanun teklif aleyhinde Meclis konuşması yaptı. Kanun teklifi ile İslam’ın hedef aldığını ifade eden Mélenchon, teklifi ikiyüzlülükle suçladı.
Mine Çelik
11 Aralık 2020
La France Insoumise partisi Lideri Jean Luc Mélenchon (aa)

Fransa’da laiklik ilkelerini korumak iddiasıyla meclise sunulan ve Müslümanların haklarını kısıtlamayı hedef alan kanun tasarıları tepki çekti. Sol eğilimli La France Insoumise (Boyun eğmeyen Fransa) lideri Jean Luc Mélenchon, Les Republicains (Cumhuriyetçiler) partisinin parlemento grubu tarafından sunulan ve “Cumhuriyet Kanunlarının Üstünlüğü” başlıklı yasa tasarısını, İslam’ı hedef alan, ikiyüzlü bir tasarı olarak tanımladı. İlgili tasarı, 19 Ekim 2020 tarihinde senatoda kabul edilip meclise gönderilmişti.

3 Aralık’ta gündeme alınan kanun teklifi hakkındaki görüşlerini Twitter hesabından da paylaşan La France Insoumise lideri Jean Luc Mélenchon bu kanun teklifinin hiç tereddütsüz İslam’ı hedefleyen bir içerik taşıdığını ifade etti. Mélenchon: “Fransızlar arasında din ayrımcılığına izin vermemeliyiz. Zaman şimdi, “Cihadizm”in kurbanlarının yüzde sekseninin Müslüman olduğunu hatırlatma zamanı.” dediği konuşmasında ayrıca, dinî kanunları kabul edip sivil kanunlara da uyulabileceğini söyledi.

Buna, kürtaja karşı olan inançlı insanların, kürtaj özgürlüğüne saygı duymasını örnek gösteren Mélenchon, din savaşının Fransa’ya hiç bir şey kazandırmayacağını da tarihten örnekler vererek ifade etmeye çalıştı. “Bin yıl Yahudi katliamının ardından 3 asırlık katolik-protestan savaşı bizi nereye getirdi? 1905 kanununa kadar hiç biryere!” diyen Mélenchon ilgili yasa tasarısını da “Bu metin tamamen ikiyüzlülüktür! Fransa’ya acınası bir imaj veriyoruz.” şeklinde eleştirdi.

Jean Luc Mélenchon’un bu konuşması bazı çevrelerce, bir devlet tarafından yürütülen İslam düşmanlığına itiraz olarak yorumlandı. Kanun teklifi reddedildi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş