Gündem

Almanya İçişleri Bakanı Faeser, Aşırı Sağa Karşı Eylem Planı Hazırlayacak

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, aşırı sağla mücadeleye ilişkin nisan ortasına kadar bir eylem planı hazırlayacağını söyledi. Faeser'dan ayrıca Telegram uygulamasını kapatma uyarısı da geldi.
14 Ocak 2022
Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Federal Meclis’te yaptığı ilk konuşmada, hükûmetin tüm tehditleri göz önünde bulundurduğunu, ancak demokrasi için en büyük tehlikenin aşırı sağdan geldiğini belirtti. Bundan dolayı aşırı sağla mücadelenin öncelik taşıdığını vurgulayan Faeser, nisan ortasına kadar aşırı sağa karşı mücadele edilmesi konusunda bir eylem planı hazırlayacağını kaydetti.

“aşırı sağcı ağları çökerteceğiz”

Nancy Faeser, “Radikalleşmeyi durdurmak, aşırı sağcı ağları çökertmek ve aşırıların silahlarını ellerinden almak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” ifadesini kullandı. Aile Bakanı Anne Spiegel ile “demokrasiyi destekleme yasası” çıkaracağını söyleyen Faeser, böylelikle aşırılıkla mücadele eden dernek, girişim ve projelerin kalıcı bir şekilde destekleneceğini dile getirdi.

“Devlet, Kurbanlara cevaplar borçlu”

Faeser, ülkede son 20 yılda gerçekleşen aşırı sağcı terör eylemlerine işaret ederek, “Devlet, kurbanlara daha fazla cevaplar borçlu.” dedi. Bu yüzden ırkçı cinayetlerin aydınlatılmasının sürdürüleceğini belirten Faeser, aşırı sağ terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin de hiçbir zaman unutulmayacağı sözünü verdi. İçişleri Bakanı Faeser, ülkede tehdit edilen ve saldırıya uğrayan insanları korumak için de her şeyin yapılacağını vurguladı.

Faeser’dan Telegram Uygulamasını Kapatma Uyarısı

Bakan Faeser, Alman güvenlik birimlerinin, aşırı sağcıların ve komplo teorilerine inananların internet üzerinden nefret söylemlerini yaydığı platform olarak gösterdiği Telegram mesajlaşma programına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. “1 Şubat’tan itibaren sosyal ağlar artık sadece nefret söylemlerini ve ölüm tehditlerini silmekle kalmayacak, aynı zamanda bunları Federal Suç Dairesi’ne de bildirmek zorunda kalacak. Bu yapılmazsa ne olacak?” şeklindeki soruya cevap veren Faeser, o zaman bunun uygulanması için yolların bulunması gerektiğini belirtti.

Faeser, Almanya’daki Ağ Yaptırım Yasası‘na (NetzDG) göre sosyal ağ platformlarının Avrupa’da bir adres göstermeleri gerektiğini ancak buna bazılarının uymadığını ifade ederek, bundan dolayı Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann’ın, Telegram uygulamasıyla ilgili harekete geçtiğini aktardı.

Konunun Avrupa düzeyinde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Faeser, “Çünkü tek başımıza bir şansımız yok. Telegram’ın merkezi bugün Dubai’de yarın belki Cayman Adaları’nda olur. Yasayı uygulamak için çok daha fazla güce ihtiyacımız olacak. Alman devleti olarak bunu tek başımıza yapamayız.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan, “Hiçbir şey fayda etmez ise Telegram’ı kapatmak son çare olur mu?” şeklindeki soru üzerine, “Biz hukuk devletiyiz ancak bunu da kesin olarak dışlayamayız. Kapatmak çok ağır ve son çare olur. Diğer tüm seçeneklerin önceden başarısız olması gerekir.” ifadesini kullandı. (AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş