Gündem

Korona Tatil Yardımınızı Aldınız mı?

Almanya'nın korona dolayısıyla tatil yapamayan ailelere yaptığı tatil yardımları devam ediyor. Korona tatil yardımından bu zamana kadar 4 bin aile yararlandı.
17 Şubat 2022
Almanya'da hükümeti, korona dolaysıyla tatil yapamayan ailelere tatil yardımını devam ettiriyor. @shutterstock

Almanya’da hükümeti, geçen sene başlattığı korona dolaysıyla tatil yapamayan ailelere korona tatil yardımını devam ettiriyor. Korona tatil yardımlarının alınabilmesi için dar gelirli olma şartı olmasına rağmen, engeli bir aile ferdi olması durumunda gelir dikkate alınmıyor.

Korona Tatil Yardımı doğrudan kişi ya da ailelere yapılmıyor. Ödemeler, Almanya’da bakanlıkça belirlenen özellikle Jugendherberge gibi konaklama merkezlerine yapılıyor. Bu merkezlerin listesi Federal Aile Bakanlığı’nın internet sayfasından öğrenilebiliyor.

Korona Tatil Yardımından yararlanıp yararlanılamayacağı için Federal Aile Bakanlığı’nın internet sayfasından online sorgulamak mümkün. Ya da, Bakanlıkça belirlenen merkezlere müracaat edilerek, alınan evrakın doldurulması ile müracaat yapılabiliyor.

Korona Tatil Yardımını Kimler Alabiliyor?

Geçen yıl 4 bin ailenin yararlandığı korona tatil yardımını alabilmek için, ikamet yerinin Almanya olması gerekiyor. İkameti Almanya’da olan bir aile çocuk parası alıyorsa, tatil yardımı da alabiliyor. Tatil için en az bir çocuğun da ailenin yanında bulunması gerekiyor. Bu çocuğun yaşının 18’den küçük olma şartı bulunuyor.

Düşük gelirli ailelerin öncelikle yararlandığı tatil yardımı için, çalıştığı hâlde geliri az olanlarla, sosyal yardım alanlar müracaat edebiliyor. Çocuklardan birisinin yüzde 50 oranında engelli olması durumunda çocuğun yaşına veya gelire bakılmıyor. Ana-badadan birisinin yüzde 50 oranında engelli olması durumunda çocuklardan birisinin 18 yaşından küçük olması gerekiyor. Bu durumda da gelirin yüksekliğine bakılmıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş