Aile

Sağlıklı Evlilikte Saygı Şart!

Evlilikte saygı, eşimizin sahibi gibi davranmamaktır. Pazardaki gibi tezgâhımızın vitrinini süsleyip, çürük yanlarımızı gizlememektir. Emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmaktır.
Yusuf Yeşilkaya
06 Nisan 2022
Sağlıklı Evlilik Saygısız Yaşanmaz @Shutterstock

Evlenmek üzere tanışma aşamasında çok özenle koruduğumuz bir kavram var. Bu kavramın adı saygı. Öylesine önemli bir kavram ki, karşılıklı koruyabilirsek, evliliğimizi de koruyabiliriz. Sağlıklı bir evlilikte saygı şarttır.

Tezgâhın üzerine sağlam ürünleri dizip, vitrini gösterişli yapmak, albeniye önem vermek doğamızda var. Tezgâhın arkasında ya da alttaki kasalarda bulunan ürünler de sağlam ise problem yok. Ama görsel başka, gerçek başka ise vay hâlimize.

Evlilikte saygı: bir ömür…

Evlenmek üzere tanışmaya/tanıştırılmaya giderken nasıl da süsleniriz. Hele nişanlımızla ilk buluşmalara giderken, kalbimiz yerinden fırlayacak gibi küt küt nasıl da atar. Buluşuncaya kadar yerimizde duramayız. Acaba o gömleği mi giysem? Yoksa bu kravatı mı taksam? Saçım nasıl görünüyor? Eşarbım, kıyafetime uyum sağlamış mı? Aman salatada soğan, maydanoz olmasın. Sonra ağzım kokar, dişlerimde maydanoz lekesi kalır. Dişlerimi çok iyi fırçalamalıyım, gülüşüm hem güzel hem doğal olmalı.

Yemeğe gittiğimizde masaya otururken sandalyesini ben düzeltmeliyim. Kibar görünmeliyim. Hem arada sırada küçük jestler yapsam hiç fena olmaz. İlla ki pahalı olması gerekmez ama küçük küçük hediyeler almak, vermek iyi oluyor yani. Ayrıca insana sevdiği tarafından değer verildiğini gösteriyor. Bir de konuşurken, iltifat etmeliyim. Sevdiğim kendini özel hissetmeli. Kaba konuşmalardan, hakaret, suçlama, aşağılama içeren sözlerden sakınmalıyım.

EVLİLİKTE İNCELİKLERE HER ZAMAN İHTİYAÇ VAR

Nişanlıyken ve evliliğin ilk yıllarında bu türden incelikler hem kadın hem erkek tarafında gözlemlenir. İyi de bunun neresi yanlış? Yanlış olan şu ki, bu türden incelikleri ya nişanlıyken ya da evliliğin ilk yıllarında yapmaya çalışıyoruz. Oysa bu inceliklere, kendimizi özel ve önemli hissetmeye sadece bu zamanlarda değil her zaman ihtiyacımız var. Nezaket, letafet, incelik adına ne dersek diyelim, ilişkinin belli bir zaman dilimine özgü olması yanlıştır.

EŞİMİ MUTLU ETMEK BOYNUMUN BORCU

Eşimin dünyasında ne kadar özel ve önemli olduğumu, onun bir bakışı, bir gülümsemesi, bir selamlama/uğurlama ifadesi ile hissedebilirim. Onun için ne kadar kıymetli olduğumu hissettirdiğinde, ben nasıl mutlu oluyorsam, aynı duyguyu ona yaşatmak da boynumuzun borcudur.

Çocuklar dünyaya gelene kadar, eşler arasında iltifatlar genelde eksik olmuyor. Lakin evliliğin meyvesi çocuklar dünyaya geldiğinde, kadında annelik içgüdüsü ile bebeğe yönelme, bebeğin ihtiyaçları ile ilgilenme durumu ön plana çıkıyor. Erkek mantığı genelde biraz daha farklı çalışıyor. O cennet meyvesi bebeğin babası olduğu hâlde, bazen eşinin bebekle olan yakınlığını gözlemleyip; artık kendisinin ikinci plana atıldığını, bundan sonra eskisi gibi âşık olamayacaklarını, büyük aşkın artık bittiğini ve evliliğin bundan sonraki sürecinde sadece çocuklar için yaşanılacağını düşünüyor ve kafasında bunları kuruyor.

EVLİLİKTE İLK ÇATIRDAMALAR

Bir yandan baba olmanın muhteşem hazzını yaşarken beynin arka tarafında eşiyle ilgili endişeleri kurmaya devam ediyor. Ve maalesef çocuk, bebeklikten çıkıp okul çağına gelene kadar kadın, erkekteki bu kurguların farkında bile olmayabiliyor. Erkek için süreç içinde evlilik, neredeyse ümitsiz vakaya dönüyor. Evlilik sürecinde ilk çatırdamalar da bu dönemde yaşanıyor zaten. Oysa hem kadın hem erkek, eş rolünün yanında bir de ebeveyn rolüne sahip olduklarını fark edebilseler, süreç daha hafif sıkıntılarla giderilebilir.

DEVLERİN AŞKI EVRİLİYOR, SEVGİYE DÖNÜŞÜYOR

İlk çocuk, ikinci hatta üçüncü çocuk dünyaya geldiğinde; evlilik kurumu artık aşktan uzak, alışkanlık ve emniyet duygusunun birlikte yaşandığı bambaşka bir hâl alıyor. Sevgi bitiyor mu? Aslında hayır, sevgi bitmiyor. Devlerin aşkı, zaman içinde evrilip sevgiye dönüşüyor.

kapı balon sevgi Aile | 10 Haziran 2021 Sevgi Üzerine: Sevginin Açamayacağı Kapı Yoktur 10 Haziran 2021

Evläläkte ÖZENLE KORUNMASI GEREKEN KAVRAM: SAYGI

Aslında tanışmanın, nişanlılığın ilk günlerinden itibaren ilişkimizde çok özenle korumamız gereken bir kavram var. Bu kavramın adı saygıdır. Öylesine önemli bir kavram ki, eğer ilk günden itibaren ve her zaman karşılıklı saygımızı koruyabilirsek, evliliğimizi de koruyabiliriz. Saygıyı korumak demek bir anlamda ilişkimizin geleceğini de korumak demektir. Niçin bu kadar önemlidir saygı?

Aile | 13 Mayıs 2021 Evlilikte Huzurun Kaynağı Sevgi Ve Merhamet 13 Mayıs 2021

PROBLEM YOKSA PAYLAŞIM YOKTUR

Her evlilikte mutlaka ufak tefek problemler olur. Bazen problemin adı anne babalarımız olur. Bazen ekonomik varlığımız veya darlığımız olur. Bazen misafirlerimiz, bazen ihmallerimiz problem olur. Bazen hırslarımız kimi zaman da vurdumduymazlığımız problem olur. Problem olur yani. “Problem yoksa paylaşım da yoktur.” der büyüklerimiz. Önemli olan problem olması değildir. Önemli olan o problemi nasıl çözüme kavuşturduğumuzdur.

TARTIŞMANIN DA BİR ADABI VAR YAHU!

Evliliğin sağlıklı ve sağlam bir temelde ilerlediğini gösteren çok kıymetli bir ölçüdür saygı. Şöyle ki, yaşadığımız ilk tartışmada genelde maske düşer ve asıl kimlik ortaya çıkar. Tartışmayla birlikte, takınacağımız tavır, ağzımızdan çıkacak sözler ve o sözlerin söyleniş biçimi çok önemli bir hâl alır. Bazen kapıyı çarpıp çıkarız. Lakin kapıyı tekrar açmayacakmış gibi çarpmamak lazım. Bir daha asla geri dönmeyecekmiş gibi, en son söylenecekleri hatta en sonda bile söylenmeyecekleri, ilk fırsatta söylememek lazım. Tartışmanın bile bir adabı var yahu!

Hakaret, küfür, psikolojik olarak değersiz hissettirme küçük kabahatler değildir. Psikolojik olarak uygulanan şiddet, fiziksel olarak uygulanan şiddetten daha hafif değildir aslında. Yani şiddetin her türlüsü kötüdür ve aileye mutluluk getirmez. Şiddetin olduğu bir yuvada mutlu insan aranmaz. Şiddetin olduğu bir ortamda saygıdan bahsetmek mümkün değildir.

Peki, nedir saygı? Özellikle evlilikteki saygıdan bahsediyorum. Saygı denildiğinde sadece eşimize Fatma Hanım, Hasan Bey diye hanımlı beyli konuşmak mıdır? Hanımlı beyli konuşunca saygılı davranmış oluyor muyuz? Asla hayır! Bu sadece bir gösteriş ve aldatmadır. Hanımlı beyli konuşmanın bir zararı yok. Böyle konuşmak teşvik edilebilir. Sorun saygıyı bu kadar küçük bir elbiseye sığdırmaya çalışmaktır. O hâlde gerçek saygı nedir? Saygılı davranmak nasıl olur?

NEFSİMİZ DAHİL HER ŞEY BİZE EMANET

Gerçek saygı, eşimizin sahibi gibi davranmamaktır. Hayat arkadaşımıza tapulu malımız muamelesi yapmamaktır. Evlilik cüzdanı, yasal olarak evli olduğumuzun resmî bir belgesidir sadece. Yoksa eşimizin tapusu anlamına gelmez. Evimizin tapusu olur, arsamızın tapusu olur, aracımızın tapusu olur. Onların sahibi gibi hissedebiliriz. Eşimizin sahibi olmak ne demek yahu! Aslında nefsimiz dâhil her şeyin bu dünyada bize emanet olduğunu kavrayabilsek var ya.

“Ben ve hayat arkadaşım, önümüzde birçok seçenek olduğu hâlde biz, birbirimizi seçtik.” diyebilmektir. “Pazara kadar değil, mezara kadar.” ahdini bilmektir. İyi günde ve kötü günde değil, her gün yanında ve yüreğinde olmaktır. Rabbimin bana yazdığı, benim de cüzi irademle seçtiğim insanla mutlu olmak ve onu mutlu etmektir. Aileme ve ailesine değer vermektir. Doğuştan Rabbimin verdiği haklara ve yaşarken geliştirdiği karakterine saygılı davranmaktır. Eşim olması demek, her konuda benimle aynı düşünmek zorunda olmadığını kavramak ve benimle aynı fikri paylaşmaya dayatmamaktır. Yaptığı en küçük hatada, dünyayı başına yıkmamaktır. Onun hayat arkadaşı, can yoldaşı olduğum için kendimi özel hissetmek ve benim sırdaşım, en yakın arkadaşım olduğu için onu özel hissettirmektir. Pazardaki gibi tezgâhımın vitrinini süsleyip, çürük yanımı gizlememektir. Emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmaktır.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş