Toplum

Almanya’da Toplu Taşımada “9 Euro’luk Bilet” Uygulaması Haziranda Başlıyor

Almanya’da toplu taşımada 9 euroluk bilet uygulamasının haziran ayından itibaren yürürlükte olacağı açıklandı.
14 Nisan 2022
@Shutterstock

Almanya’da hükümetin, enerji fiyatlarındaki artış ve hayat pahalılığına karşı vatandaşı rahatlatmak için planlandığı ekonomik destek programının en dikkat çeken kısmı, toplu taşımada 9 Euro’luk bilet uygulaması olmuştu. Biletlerin haziran ayından itibaren yürürlükte olacağı belirtildi.

biletler 3 ay boyunca Almanya genelinde geçerli olacak

Uygulama, ekonomik destek paketinin mayısta Meclis’te onaylanmasından sonra yürürlüğe girecek ve haziran ayından itibaren her bir ay için alınan 9 Euro ödenen biletler 3 ay boyunca Almanya genelinde geçerli olacak. Buna göre, haziran ayı boyunca 9 Euro ödeyerek Berlin’de toplu taşıma bileti alan bir kişi, aynı biletle Hamburg veya Münih’teki toplu taşıma araçlarını da kullanabilecek.

Sadece internet üzerinden satışa sunulacak

9 Euro’luk biletler sadece internet üzerinden satılacak. Federal Meclis Ulaştırma Komisyonu’nda biletin sadece alındığı şehirde kullanılmasının pratik olmayacağı ve bu nedenle ülke genelinde geçerli olmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Yaklaşık 2.5 milyar euroluk masrafı ise federal hükümet üstlenecek.

Yasal düzenleme 18 veya 19 Mayıs’ta Federal Meclis’te ele alınacak, 20 Mayıs’ta Eyaletler Meclisi’nde oylanacak. Ancak, yıllık aboneliği olanların bu biletlerden nasıl faydalanacağı henüz belirlenmedi. Yıllık abonmanların bilet farkını geri alıp almayacağı kesinlik kazanmadı.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş